MATKA TEŻ CZŁOWIEK

Co łączy mnie z Hitlerem?

Mama Kubusia9 comments1249 views

A nawet ze Stalinem?

Jestem mańkutem. Piszę lewą ręką odkąd pamiętam. Z opowieści wiem, że rodzice przekładali mi długopis w drugą dłoń, jednak bezskutecznie. Od najmłodszych lat byłam uparta i nie pozwoliłam narzucić sobie ich zdania.

Osoby leworęczne nie tylko częściej używają lewej ręki, ale cała strona ciała jest sprawniejsza. Zauważam to chociażby bujając Kubę na nodze. Na prawej niestety za długo się nie pobuja. Wynika to faktu silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu.
Właściwie to nie do końca ze mnie mańkut. Co prawda piszę lewą ręką, jednak nożyczkami operuję w prawej dłoni. Warzywa kroję trzymając nóż w prawej ręce, chleb smaruję lewą. Widelec trzymam w lewej dłoni, ziemniaki obieram lewą ręką. Nie wyobrażam sobie, by pracować z myszką trzymaną w lewej dłoni.

Jakie minusy wynikają z bycia leworęcznym?
Właściwie żadne. Prawdę mówiąc nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek miała nieprzyjemności wynikające z bycia mańkutem. Słyszałam jednak okropne opowieści ludzi, którzy w straszliwy sposób byli piętnowani z tego powodu. Szydzono z nich, obrażano, poniżano. A wszystko dlatego, że są leworęczni. Jeszcze w XVI wieku osoby leworęczne posądzane były o pakt z diabłem! Zaś w dawnej Japonii leworęczność mogła być powodem do rozwodu!
W dzisiejszych czasach bycie mańkutem nie jest tragedią. Osobiście czasem jednak trafiam na sytuacje, w których czuję się przez moment niezręcznie. Przykładem może być obieranie ziemniaków. Odkąd pamiętam używam do tego specjalnie stworzonego nożyka. Niczym innym nie obiorę, bo nie i koniec. Nigdy nawet nie próbowałam. Los sprawił, że nożyk ten zaprojektowany jest tak, by idealnie obierał warzywa trzymany w prawej ręce. Możecie wyobrazić sobie jak komicznie wyglądam podczas ich obierania.
Czasem mam problem w tłumie ludzi, którzy kierują się prosto na mnie. Chcąc ich wyminąć instynktownie często na nich wpadam, czego nienawidzę.

Zdaniem naukowców Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, osoby leworęczne są bardziej kreatywne i myślą efektywniej. Dlaczego? Stale używają obu półkul mózgu jednocześnie, podczas gdy osoby praworęczne do procesów myślowych wykorzystują jedynie lewą półkulę.

Sławni leworęczni?
Marilyn Monroe, Adolf Hitler, Napoleon Bonaparte, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Sting, Bill Clinton, Ludwig Van Beethoven, Józef Stalin czy Barack Obama. No i oczywiście JA. ;)
Badania nad piśmiennictwem sugerują, że ludzie w starożytności również byli leworęczni, na co w pismach egipskich, greckich i chińskich wskazuje zapis sprzyjający leworęczności.

Przed chwilą przeczytałam, że kobiety leworęczne częściej chorują na raka piersi. Mam się bać?

13 sierpnia– światowy dzień osób leworęcznych, nie zapomnijcie złożyć życzeń wszystkim mańkutom! :) Wiecie, że zaledwie około 8-15% ludzi na świecie jest mańkutami?

9 komentarzy

  1. super post :) ja przykladowo wszystko robie lewa reka tylko pisze prawą :D to tez w jakims sensie jestem mańkutem :D? pozdrawiam :*

  2. Ja też jestem Mańkutem i dobrze mi z tym :) moja mama jest za to oburęczna (dziwne słowo :P ), babcia także, jednak u babci stało się tak dlatego, że w szkole musiała pisać prawą ręką, gdyż dostawała linijką po łapach – nauczyła się więc pisać jedną i drugą :)

  3. Ja jestem praworęczna, ale butelki czy słoiki odkręcam lewą, w kręgle też gram wyłącznie lewą, tak jak strzelam z łuku czy innej broni :) Mam tak po tacie ;) Nie wiem czy u 5 miesięczniaka można już to określić, ale wydaje mi się, że synek będzie leworęczny.

  4. Ja mimo tego, że jestem praworęczna to niektóre rzeczy robię lewą, która czasami wydaje mi się silniejsza :)

Leave a Response