DIYTUTORIALE

Jak uszyć poszewki na pościel? TUTORIAL.

Mama Kubusia28 comments14386 views

Marynarski zakątek wymaga odpowiedniej pościeli, więc Kubuś ma już swoje kotwice w łóżeczku. Przy pomocy sklepu Świat Minky przygotowałam dla Was tutorial, w którym dowiecie się jak uszyć poszewki na kołdrę i poduszkę. Jestem pewna, że każdy jest w stanie uszyć sobie wymarzoną pościel. Jedynym co może nas ograniczać jest ewentualny brak wyobraźni.

IMG_4305

Czego potrzebujemy?

-Na pierwszym miejscu materiał. Ja postawiłam na kotwice Michaela Miller’a. Na samą kołdrę i poduszkę w zupełności wystarczą nam trzy metry materiału.

-Spora ilość szpilek.

-Kolorowe tasiemki, zamki, lub pościelowe guziki- w zależności od tego jak chcemy zapinać pościel. Standardowo na kołderkę przypadają cztery guziki, na poduszkę trzy.

-Maszyna do szycia, oraz zwykła igła przydatna przy przyszywaniu guzików, nożyczki.

-Pozytywna energia!

Macie wszystko? Zaczynamy!

Schemat szycia poszew na kołdrę jak i poduszkę jest taki sam. Różnicą jest jedynie wielkość materiału na jakim pracujemy. A skoro o tym mowa- jakich kawałków potrzebujemy? Nasza kołderka ma rozmiar 72 x 116, więc generalnie potrzebowałabym dwóch takich kawałków. Należy jednak pamiętać o kilku cm luzu, aby by pościel nie była zbita, oraz o tym, że jakiś centymetr stracimy na szwy. Warto dodać też kilka centymetrów na długość, gdyż końcówkę będziemy wywijać przed przyszywaniem guzików, czy tasiemek co pokażę Wam  później. Standardowa poduszka dziecięca ma wielkość 40 x 60 cm,  potrzebujemy więc dwóch kawałków wielkości 42 x 65 cm.

Warto zwrócić uwagę, by nitka która szyjemy była w kolorze podobnym do pościeli. Chyba, że celowo chcecie nadać kontrastu, co nie zawsze ładnie wygląda.

Zacznijmy od poduszki, mniejszy kawałek materiału, więc warto zacząć może od niego. Kawałki materiału kładziemy równiutko jeden na drugi, tak aby “kolorowe” strony znajdywały się w środku. Następnie całość spinamy dookoła szpileczkami, pozostawiając jeden krótszy bok “otwarty”. Identycznie postępujemy z kołdrą.

IMG_4312

IMG_4311

IMG_4310

IMG_4309

IMG_4307

IMG_4306

Następnie miejsca spięte szpilkami przeszywamy maszyną. Warto zrobić to podwójnie, by uniknąć pęknięcia nici podczas prania. Oczywiście boki obszywamy, aby się nie siepały. Postępujemy tak zarówno w przypadku poszewki kołdry, jak i poduszki. To naprawdę nie jest trudne.

IMG_4319

IMG_4320

IMG_4321

IMG_4322

Wydawać by się mogło, że poszewka już niemal gotowa- zgadza się. Pisałam Wam, abyście nie zaszywali jednego z boków pościeli- teraz się nim zajmiemy. Wywijamy go sobie ładnie na zewnątrz, podwijamy raz jeszcze i spinamy szpilkami.  Następnie obszywamy dookoła maszyną- to od Was zależy, czy wybierzecie ścieg prosty, czy zygzakowaty. Ja wybrałam ten pierwszy. Wywijam i podszywamy oczywiście obie poszewki.

IMG_4323

IMG_4324

IMG_4325

IMG_4329

IMG_4331

IMG_4327

Wywracamy poszewkę na prawą stronę. Warto wsadzić teraz pościel do poszewek, by zobaczyć ustalić w jakich dokładnie miejscach zamontujemy zapięcia. Gdy szyłam pościel w sowy zdecydowałam się na tradycyjne zapięcia na guziki. Nie wiedzieć czemu poszewki zapinane na zamki do mnie nie przemawiają. Tym razem postanowiłam spróbować czegoś nowego i Kubusiowa pościel wiązana jest na granatowo-czarne tasiemki. W wybranych przez nas miejscach przyszywamy po obu stronach pościeli po kawałku tasiemki. Należy pamiętać, by były one równolegle naprzeciw siebie. Sugerowałabym, aby kołdrę wiązać na cztery (więc doszywamy osiem tasiemek), a poduszkę na trzy (doszywamy więc sześć kawałków). Tasiemki można doszyć maszyną, można ręcznie. Ja wybrałam tą drugą opcję.

IMG_4339

Udało się? Zatem zawiążcie teraz kokardki, połóżcie pościel w łóżeczku i uświadomcie sobie, że to cudo wykonałyście własnymi rękoma. Jestem pewna, że KAŻDA mama poradziłaby sobie z uszyciem pościeli. Nawet jeśli któraś z Was drogie mamy uważa, że to trudne- gdy usiądziecie do maszyny zmienicie zdanie. Jeśli Wy nie potraficie szyć, warto zwrócić się o pomoc do kogoś, kto potrafi. Niech Was poinstruuje, a zobaczycie, że to bardzo łatwe.

IMG_4338

Mam nadzieję, że dzięki temu tutorialowi zabierzecie się za uszycie pościeli Waszym skarbom! To świetny pomysł na wyjątkowy prezent, taki od serca.

IMG_4344

IMG_4350

W przyszłym tygodniu pokażę Wam, jak uszyć ochraniacz na dziecięce łóżeczko. Taki- jaki ma Kubuś.