ZDROWIE

Gdy jedzenie staje się bez smaku… Moje domowe sposoby na katar.

Mama Kubusia2 comments837 views

Okres jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom, nasz niestety również nie oszczędza.

Katar jest niezwykle zaraźliwym odczynem chorobowym, wystarczy bowiem, że ktoś zakatarzony kichnie w pobliżu nas, a już możemy być zarażeni. Zresztą, o samym katarze i jego skutkach pisałam całkiem niedawno w kontekście sal zabaw dla dzieci. Z pewnością pamiętacie ten wpis.

Kiedy tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy kataru i przeziębienia- zazwyczaj nie czekamy aż rozwinie się infekcja. Od razu bierzemy jakąś gorącą kąpiel, a do wody często dolewamy jakichś olejków (miętowych, sosnowych i tym podobnych). No niestety, nie moja bajka – mamy prysznic. Część osób moczy stopy w bardzo ciepłej wodzie z solą. Hmmm, ale maczanie nóg w misce, podczas gdy dookoła biega rozbrykany trzylatek? No niestety, nie przejdzie w moim przypadku. Jedyne co mogę zrobić to jakaś aspiryna, ciepłe skarpetki i łóżko. Na jakieś pięć minut oczywiście, bo dziecko zazwyczaj nie pozwoli na dłuższy odpoczynek. Przecież jest dzień! Mamo! Halo! Chodź się bawić!!! Znacie to?

Domowe sposoby na katar.

O tej porze roku na różnych grupach społecznościowych przewija się głównie jedno, podstawowe pytanie: co na katar? No i wtedy, jak to zazwyczaj w takich grupach bywa ma miejsce prawdziwa burza mózgów. Ktoś rzuca hasłem „inhalator” i myślę sobie: „super, nie mam i mieć nie będę, nie lubię i Kuba też nie!„. Odpada.

Lubię maść majerankową. Świetnie  sprawdza się zarówno u mnie, jak i Kuby. Jest niezastąpiona i zawsze mamy ją w naszej apteczce. Tak samo zresztą w przypadku soli morskiej w spray’u. Kiedy Kuba ma katar (tak jak teraz) używam jeszcze aspiratora „Katarek”, który podłącza się do odkurzacza. Jest niezawodny. Gdy Kuba będzie nieco starszy będę stosowała u niego typowe kropelki w spray’u na katar – teraz niestety jest na to za mały. Dlaczego kropelki w spray’u? Są zdecydowanie łatwiej w aplikacji.

Czy w moim wypadku sprawdzają się jakieś typowo DOMOWE sposoby na katar? Nie. Tak czy siak męczę się z nim jakiś tydzień. Zaczęłam dzisiaj rano.

  • Anonim

    Na katar dla dorosłej osoby polecam Sinupret. Butelka 100ml. Dozowanie; 50 kropli 3 razy dziennie. Ja nabieram nieco cukru na łyżkę stołową i wkraplam na cukier te 50 kropli leku. Po max. dwóch godzinach nos jest udrożniony, kataru pozbywam się w ciągu dwóch dni. Pozdrawiam

  • Moja córka nie toleruje maści majerankowej. Ma odruchy wymiotne. Aspirator jakiś czas sobie pozwalała ale już przestała. Myślę nad inhalatorem. Zaczęło się przedszkole i zaczęły się problemy zdrowotne.