ZDROWIE

Jak poradzić sobie z bólem gardła?

Mama Kubusia1 comment802 views

Ból gardła często dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie i jest na tyle uciążliwy, że uniemożliwia nam wiele czynności życiowych. Ból gardła przy przełykaniu przeszkadza nam w spokojnym zjedzeniu posiłku. Z kolei ostry ból gardła często kończy się tym, że łapie nas chrypka i tracimy głos. Na szczęście jeśli dopadnie nas ból gardła, nie musimy pędzić od razu do lekarza, ponieważ od lat znane są ludzkości sprawdzone sposoby na ból gardła.

DOMOWE SPOSOBY NA BÓL GARDŁA.

Płukanki i napary.

Na ból gardła skutecznym sposobem jest płukanie gardła różnymi płukankami i naparami. Oczywiście, istnieją domowe sposoby ich przygotowania. Gdy ból gardła dopiero się pojawi warto płukać gardło wodą z solą. Dodatkowo naszą płukankę na gardło możemy wzbogacić kitem pszczelim w kropelkach, czyli propolisem. Do szklanki wody należy wsypać łyżkę stołową soli i zaledwie dwie krople propolisu.
Słyszałyście o soku z kapusty, lub czerwonego buraka? To naprawdę świetne sposoby na ból gardła. Jeśli zaś złapie nas stan zapalny gardła powinnyśmy sięgnąć po sok z surowego ziemniaka. Warto wypróbować także rozcieńczony sok ze świeżo zerwanej pokrzywy.
Na ból gardła polecany jest także napar z kwiatków krawnika. Do większego kupka wsypujemy garść kwiatów i zalewamy je wrzącą wodą. Na garść kwiatków wystarczy półtora szklanki wody. Całość przykrywamy talerzykiem i parzymy przez kwadrans. Po piętnastu minutach odstawiamy na następny kwadrans i odcedzamy. Aby złagodzić ból gardła, powinnyśmy pić napar trzy razy dziennie. Świetnie sprawdzają się również wszelkiego rodzaju napary z tymianka.

Domowa płukanka na ból gardła- przepis.

Potrzebne nam będą zioła: liść prawoślazu, liść ślazu, kwiat czarnego bzu i rumianku. W celu przygotowania naparu jedną-dwie łyżki mieszanki kwiatów i liści ślazu zalewamy szklanką gorącej, wrzącej wody. Następnie przykrywamy  i parzymy przez dziesięć minut. Po parzeniu odstawiamy na kwadrans i przecedzamy. Jeśli doskwiera nam ostry ból gardła powinnyśmy wypijać po jednej trzeciej szklanki- trzy razy dziennie.

Jeśli dokucza nam angina, możemy spróbować płukać gardło sokiem rozpuszczonym, uprzednio rozcieńczonym z wodą. Podobny efekt uzyskamy mieszając ze sobą dwie łyżeczki miodu i dwie łyżeczki octu jabłkowego z połową szklanki ciepłej wody. Jak to działa? Do wyboru mamy dwie opcje: albo płukamy gardło, albo pijemy po kilka łyżeczek naszej mikstury. To świetny sposó na ból gardła. Czynność powtarzamy cztery razy dziennie w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Ocet jabłkowy możemy zastąpić miodem (maksymalnie trzy-cztery łyżeczki) rozpuszczonym w szklance ciepłej wody- taką płukanką płukamy gardło również cztery razy dziennie.

I choć faktem jest, że te wszystkie domowe sposoby zazwyczaj bardzo pomagają z pozbyciu się bólu gardła – prawdziwym jest również fakt, że nic tak szybko nie pomoże nam w infekcji jak porządny syrop na gardło. Są bowiem sytuacje, w których farmaceutyki wygrywają z “medycyną naturalną” na starcie.