ZDROWIE

Cichy zabójca: ZAKRZEPICA. Przyczyny, objawy, skutki.

Mama Kubusia966 views

Zakrzepicę można nazwać cichym mordercą. Jej objawy często mylimy ze zwykłymi skurczami mięśni. Jednak zakrzepica w przeciwieństwie do zwykłych skurczy mięśni może skończyć się śmiercią. Jak ją rozpoznać? Jak z nią walczyć?

Zakrzepica – objawy

Zakrzepica w wielu przypadkach przebiega zupełnie bezobjawowo i właśnie dlatego jest tak bardzo niebezpieczna. Przybierać może ona formę zakrzepicy żylnej, oraz zakrzepicy tętniczej. Zdecydowanie częściej dotyka kobiet niżeli mężczyzn.
Do głównych objawów zakrzepicy tętniczej należą: ból przy poruszaniu się i chwilowe niedowłady kończyn, poczucie silnego ucisku klatki piersiowej, napady duszności, chwile zaburzenia mowy i widzenia, oraz najgorsze: zaburzenia świadomości i zawroty głowy. Zakrzepicę żylną charakteryzują natomiast: napięcie i zaczerwienienie skóry w miejscu powstania zatoru, bóle kończyn dolnych (zazwyczaj występują one w łydce, pod kolanem, czy na stopie i mijają w momencie podniesienia nogi do góry).

Jak rozpoznać zakrzepicę

Podczas rozpoznania zakrzepicy najczęściej kierowani jesteśmy na badanie USG. Podczas takiego badania lekarz, który je wykonuje uciska nasze żyły sprawdzając, czy krew przepływa przez nie prawidłowo. Można również wykonać test oznaczenia stężenia dimeru D we krwi.

Zakrzepica – przyczyny

  • Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak skłonności do zakrzepicy mogą być uwarunkowane genetycznie.
  • Na chorobę narażone są także kobiety w ciąży, w skutek ucisku żył podczas pozostawiania przez dłuższy czas w jednej pozycji (podróż samochodem, lub innym środkiem lokomocji).
  • Również przyjmowanie niektórych leków ma wpływ na powstawanie zakrzepicy. Wśród nich znajdują się tak często stosowane przez kobiety tabletki antykoncepcyjne.

Zakrzepica – leczenie

Jeśli zakrzepica ma łagodny przebieg, możemy leczyć ją w domu pod warunkiem, że ściśle będziemy przestrzegać zaleceń lekarzy. Leczenie w szpitalu wchodzi w grę zazwyczaj przy ciężkiej zatorowości płucnej, bądź w przypadku zakrzepicy, która zdaniem lekarzy może doprowadzić do zatoru płucnego.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwkrzepliwych: połączenie zastrzyków, oraz tabletek. Kiedy chory po długim czasie (zazwyczaj minimum około trzech miesięcy) osiągnie prawidłowe wyniki badań – pozostanie mu jedynie przyjmować tabletki i kontrolować wskaźnik INR, czyli wskaźnik krzepnięcia krwi.

Zakrzepica – czy jest się czego bać?

Oczywiście, nieleczona zakrzepica może być naprawdę tragiczna w skutkach. Do niedawna sama nie wiedziałam o jej istnieniu, dopóki nie zagłębiłam się w ulotkę dołączoną do moich tabletek. Dlatego uważam, że każda kobieta, która przyjmuje tabletki antykoncepcyjne i narzeka na drętwienie i kurczliwość nóg, powinna skonsultować się z lekarzem. I tej odwagi Wam życzę moje drogie Panie.