PARENTING

Filmy i bajki – czyli co najlepiej oglądać z dzieckiem?

Mama Kubusia1 comment782 views

Weekend zbliża się wielkimi krokami i chyba u wszystkich z nas jest to czas, kiedy większość bieżących spraw odkładamy gdzieś na bok i poświęcamy go naszym dzieciom.

Nie da się ukryć tego, że nasze dzieci lubią oglądać telewizję. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy całkowity wpływ na to, co obejrzą i możemy dobrać filmy i bajki do ich zainteresowań. Przecież (jak niedawno wspominałam) dziewczynki niekoniecznie muszą odczuwać chęć obejrzenia “My Little Pony“, a chłopcu niekoniecznie musi podobać się “Tomek i Przyjaciele“, prawda? W tym aspekcie dzieci są bardzo podobne do nas, my dorośli również mamy swoje upodobania i z trudem przychodzi nam oglądanie czegoś, czego nie lubimy.

Bajki dla dzieci

Z całą pewnością większość z nas w wyborze filmów i bajek dla dzieci posiłkuje  się internetem. Na szczęście czasy, kiedy cały dzień czekało się na “Wieczorynkę” są już za nami, zresztą również sama “Wieczorynka” zniknęła z telewizyjnej ramówki już jakiś czas temu. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy laptop jest nam niezbędny do pracy, a nasze dziecko usilnie domaga się bajki, której akurat nie transmitują w telewizji. Często jest tak w przypadku Kuby – ja pracuję, a on chce oglądać jakąś bajkę. Z racji tego, że Kuby tablet uległ zniszczeniu jakiś miesiąc temu, o spokojnej pracy nie ma już w tym momencie mowy. Oczywiście tłumaczę, że jak skończę, to włączę mu na YouTube to o co prosi i niby grzecznie czeka, jednak co chwilę przerywa pytając: “Już? Już mamusia? Już skończyłaś pracować?“.

Bajki na VOD

Ten problem znika kiedy jesteśmy z Kubą u rodziców, dzięki VOD. Dlaczego? Dlatego, że w internetowych bibliotekach kryje się całe mnóstwo bajek, których Kuba nie zna. I choć prosi przykładowo o tego “Tomka“, to zawsze włączam coś innego, coś, czego jeszcze nie widział. I na ogół można mówić o sukcesie, bo Kuba z uśmiechem poznaje nową bajkę, a ja mogę dokończyć to, co robiłam wcześniej. Czasami jest na odwrót, ja mam ochotę coś obejrzeć, on chciałby skorzystać z YouTube i posłuchać swoich piosenek i role się zamieniają. VOD to przecież nie tylko bajki, ale i głównie filmy, całe mnóstwo filmów. A przecież rodzicowi również należy się chwila odstresowania.

Co lubi oglądać Kuba?

Tomek i Przyjaciele“, oraz “Stacyjkowo” niezmiennie są numerem jeden, a obok nich oczywiście “Psi Patrol“, oraz “Blaze i Megamaszyny“. “Mój mały kucyk” też nadal na topie! Kojarzycie może bajkę “A Ty nawet nie wiesz..“? No piosenka z tej bajki tam nam utkwiła w głowie, że często wzajemnie śpiewamy sobie z Kubusiem: “A Ty nawet nie wiesz, a Ty nawet nie wiesz, jak baaaardzooo Cię koooocham!“.

Jakich bajek unikamy?

Cartoon Network od zawsze był na nie i zawsze będzie na nie. Nie jest to już ten sam kanał telewizyjny, jaki pamiętam ze swojego dzieciństwa. Teraz przepełniony jest bajkami, w których aż roi się od przemocy, wzajemnego obrażania i brzydkich słów. Chyba żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko oglądało takie bajki. Dlatego tutaj po raz kolejny zyskuje usługa VOD, ponieważ mamy całkowity wpływ na to, co zobaczy nasze dziecko.

  • Bajki z “Kartona” powinny być zabronione sa tak ohydne! Moja córka uwielbia bajki podobne do tych co Twój synek :) Pomijajac fakt, że 6,5 roku i jest dziewczynką :) Bardzo zwracam uwage na to co ogląda, a często oglądam razem z nia bo lubie :)