ZDROWIE

Inkotynencja – częsty problem kobiet w ciąży

Mama Kubusia375 views

Mimo tego, że nietrzymanie moczu w ciąży dotyka wielu kobiet – wciąż jest to dla nich ogromnym tematem tabu i często nie mówią o nim nawet partnerowi. Dlaczego?

Wbrew pozorom inkotynencja jest problemem dość powszechnym w przypadku kobiet w ciąży. Kobiety zazwyczaj są w ogromnym szoku – przecież są młode, zdrowe – więc skąd ten problem? Popuszczanie moczu u ciężarnej ma zazwyczaj miejsce, kiedy kobiet śmieje się, kaszle, czy kicha. Wiele kobiet ciężarnych nawet nie zdaje sobie z prawy, że to zjawisko dotyczy także ich. Kiedy ciężarnej pierwszy raz zdarzy popuścić mocz, zazwyczaj jest przerażona, obawiając się o to, że mogą być to wody płodowe.

Większość kobiet nikomu nie przyznaje się do tego problemu. Dlaczego? Zazwyczaj ze wstydu, choć wcale nie mają do niego powodu.

 

Przyczyny inkotynencji w ciąży

Skąd problem nietrzymania moczu u ciężarnych kobiet? Zazwyczaj powodem tego zjawiska jest uciskanie pęcherza poprzez powiększoną macicę. Pęcherz poddaje się naciskom i próbuje się opróżnić – a z racji tego, że mięśnie dna macicy są w ciąży bardzo rozluźnione – organizm nie jest w stanie tego powstrzymać. Zazwyczaj problem nietrzymania moczu pojawia się u kobiet w trzecim trymestrze ciąży, kiedy ich brzuszek jest już sporej wielkości, a macica zdecydowanie bardziej naciska na pęcherz.

Czy to kiedyś minie?

Kobiety, których dotknęła inkotynencja w ciąży zastanawiają się, czy ta przykra przypadłość zostanie już z nimi na zawsze. Na szczęście u zdecydowanej większości kobiet problem nietrzymania moczu mija wraz z zakończeniem się połogu – czyli w ciągu pierwszych sześciu tygodniu od porodu (właśnie w tym czasie napięcie mięśni i hormony wracają do normy). Niestety zdarza się, że mimo zakończonego połogu problem nie znika.

JAK SOBIE Z TYM RADZIĆ?

Najlepszym sposobem na walkę z inkotynencją jest oczywiście ćwiczenie mięśni kegla. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie ćwiczyć mięśni podczas oddawania moczu – może to przynieść wręcz odwrotny skutek. Ćwiczenie mięśni kegla (oczywiście systematyczne!) może przynieść naprawdę rewelacyjne efekty – oczywiście trzeba będzie na nie trochę poczekać. Na szczęście w aptekach można bez problemu kupić środki chłonne w różnych rozmiarach i kształtach. Jeśli problem nie jest bardzo nasilony wystarczą wkładki urologiczne o niewielkich rozmiarach. Nietrzymanie moczu jest powszechnie uważane za wstydliwy problem, jednak takie proste rozwiązania mogą znacznie wpłynąć na nasze poczucie komfortu.