ZDROWIE

Poważna choroba? A może po prostu niedobór magnezu?

Mama Kubusia860 views

Żyjemy szybko, wiecznie gdzieś się śpieszymy i w większości nie dbamy o to, co ląduje na naszych talerzach. To wszystko w połączeniu ze sporą ilością nerwów (których zresztą nie brakuje żadnej mamie) może przyczynić się do niedoboru magnezu.

Niedobór magnezu – objawy

Częstym objawem niedoboru magnezu jest drganie powiek, lub nadmierna nerwowość i właśnie z tymi czynnikami kojarzy nam się problem. Niedobór magnezu daje o sobie znać jednak również na inne sposoby. Czy wiesz jak go rozpoznać?

  • Niedobory magnezu często sygnalizowane są poprzez nasz układ mięśniowy i nerwowy. Możemy odczuwać nadpobudliwość nerwową (objawia się poprzez różnego rodzaju nerwice, stany lękowe i histeryczne, stany depresyjne, duszności, zaburzenia snu czy ból w klatce piersiowej). Sygnały ze strony tych układów charakteryzują się również omdleniami, zawrotami głowy, skurczami mięśni, czy bólami kręgosłupa. Te objawy mogą również świadczyć o innych chorobach i z całą pewnością większość z nas podczas ich odczuwania tego się doszukuje. A może wystarczyłoby jedynie zbadać poziom magnezu?
  • U kobiet niedobór magnezu objawia się dodatkowo poprzez zaburzenia gospodarki hormonalnej i miesiączkowania, a także silny zespół napięcia przedmiesiączkowego. Chyba żadna z nas nie lubi tych dolegliwości, prawda?
  • Również układ kostny i układy stawowe dają o sobie znać, jeśli zmagamy się z niedoborem magnezu. Z czasem zaczynamy odczuwać charakterystyczne chrupanie w stawach (szczególnie kolanowym i łokciowym). Objawem niedoboru magnezu jest także nasilenie problemu próchnicy zębów. Utarło się dziwne przekonanie, że to wapń odpowiedzialny jest za stan naszych kości i zębów. Tymczasem aż sześćdziesiąt procent znajdującego się w  naszym organizmie magnezu – pokłada się w kościach i zębach.
  • Objawem niedoboru magnezu może być również anemia – jest tak niestety aż w przypadku około dziesięciu procent chorych.
  • Łamiące się paznokcie? Wypadające włosy? Może jednak czas sprawdzić ten magnez? Kiedy nasz organizm cierpi na niedobory magnezu, również nasza tkanka zrogowaciała ma go zdecydowanie mniej.

Niedobory magnezu – jak leczyć

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą nam dostarczyć do organizmu brakującego magnezu. Weźmy pod uwagę fakt, że niedobory magnezu w organizmie dają o sobie znać w stosunkowo przykry i uciążliwy sposób. Kiedy coś nam doskwiera często doszukujemy się różnego rodzaju wyimaginowanych chorób, podczas gdy za zdecydowaną większością objawów kryje się właśnie niedobór magnezu.