ZDROWIE

Zatkany nos bez kataru – czy ten problem dotyczy również Twojego dziecka?

Mama Kubusia4 comments3559 views

Wiecznie zatkany nos, bez nawet najmniejszej ilości kataru? Ten problem dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W swoim najbliższym otoczeniu również mam osoby, których on dotyka. Jakie mogą być przyczyny i jak sobie pomóc?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zatkany nos bez kataru, może być objawem alergii. Na kurz, grzyby, czy roztocza. Doskonale pamiętam jak moi rodzice wiecznie jeździli z moim młodszym bratem po lekarzach. Kiedy był małym chłopcem często chorował, więc robiono mu testy na różnego rodzaju alergie. Jedne wychodziły negatywnie, inne pozytywnie, jednak końcem końców ciężko było znaleźć jakiś złoty środek. Dopiero po naprawdę licznych badaniach u mojego brata stwierdzono różnego rodzaju alergie, w efekcie czego skończyło się lekami, a problem z wiekiem na szczęście zanikł.

Zatkany nos bez kataru

Wiecznie zatkany nos bez kataru może być efektem suchego powietrza – sama często mam ten problem po przebudzeniu. Czuję się jakby ktoś nałożył mi na nos jakąś maseczkę i nie pozwolił oddychać. Znam jednak osoby, które z tym problemem zmagają się każdego dnia, przez cały rok. I z tego co zdążyłam zaobserwować jest to stosunkowo uciążliwy problem. Z czego wynika?

Niestety niewielu wśród moich znajomych, którzy zmagają się z wiecznie zatkanym nosem zdaje sobie sprawę z tego, że cierpią na… Alergiczny nieżyt nosa, czasem alergiczne zapalenie zatok, czyli po prostu alergię. We wspomnianych przeze mnie wyżej dolegliwościach głównym czynnikiem objawowym jest przezroczysty katar, co automatycznie wyklucza występowanie tych problemów. Nie wyklucza to jednak alergii.

Zatkany nos bez kataru – jak sobie pomóc

Świetnym sposobem na walkę z zatkanym nosem jest stosowanie wody morskiej. Zresztą tego produktu zdecydowana większość z mam używa do inhalacji, czy udrażniania noska swojemu dziecku. Jest to produkt niezwykle pomocny, bo nie dość, że odblokowuje on zatkany nos, to dodatkowo nawilża przesuszone błony śluzowe.

Doskonale sprawdzają się również różnego rodzaju olejki eteryczne, które łagodzą przykre uczucie zatkanego nosa. Pamiętajmy jednak, aby pod żadnym pozorem nie smarować nimi twarzy, gdyż mogą one bardzo podrażnić oczy. Samo natarcie klatki piersiowej i szyi w zupełności wystarczy.

Jeśli problem zatkanego nosa dotyczy nas bezpośrednio, możemy zainwestować w nawilżacze powietrza. Świetnym sposobem na odetkanie nosa przed snem (zarówno u dorosłych, jak i dzieci) jest ciepła kąpiel, bądź ciepły prysznic. W obu przypadkach pod wpływem ciepłej wody i pary nos z pewnością się odetka.

Mało znanym, ale skutecznym sposobem na zatkany nos bez kataru są różnego rodzaju tabletki na alergię dostępne w aptekach, jak chociażby Allegra. Są mało uciążliwe w stosowaniu, a efekty są zauważalne stosunkowo szybko.

Alergie u dzieci

Różnego rodzaju alergie dotykają ostatnimi czasy coraz większą liczbę dzieci. I naprawdę bardzo cieszę się, że ten problem nie dotyczy Kuby. Mam również nadzieję, że nigdy się to nie zmieni. Wielokrotnie miałam już okazję obserwować, jak alergia potrafi uprzykrzyć życie.

  • Zatkany nos to największą zmorą moja i dzieci. Właśnie to przerabiam. Wiesz może jak nauczyć dziecko wydmuchiwac nos?

  • Mąż ma też często taki zatkany nos, coś siedzi, ale gdzieś daleko

  • Ja niestety nie mogę używać żadnych psikaczy do nosa, ani robić inhalacji, więc wielbię wszelkie maści i olejki, bo chociaż one przynoszą zdecydowaną ulgę :) Pozostaje mi się cieszyć, że taki stan zdarza się u mnie naprawdę rzadko :)