DIY

Popularne techniki zdobienia jajek styropianowych

Mama Kubusia886 views

Zdobienie jajek na Wielkanoc to tradycja, która cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Jajka na Wielkanoc zdobi praktycznie każdy, kto obchodzi te święta, a nawet te osoby, które otwarcie deklarują się jako osoby niewierzące. Po prostu siła tradycji wydaje się większa niż siła osobistych deklaracji czy przekonań.

Najczęściej zdobi się powszechnie dostępne i stosunkowo tanie jajka kurze. Z takich jajek przygotuje się wydmuszki lub ozdabia się jaja ugotowane na twardo. Gdy chcemy przygotować większą pisankę, trzeba zaopatrzyć się w jajo strusie. Te niestety są rzadziej spotykane i znaczeni droższe. Alternatywnym rozwiązaniem dla zwykłych jajek są ich sztuczne odpowiedniki tj. jajka styropianowe. Tego typu produkty są dziś powszechnie dostępne, tanie i co bardzo ważne, występują w wielu wersjach rozmiarowych. Dzięki temu za niewielką kwotę możemy zaopatrzyć się w kilkanaście sztuk styropianowych jajek o wielkości jaj strusich, a nawet większych. Znacznie mniej zapłacimy za jajka styropianowe o standardowej wielkości kilku centymetrów, które doskonale imitują naturalne jaja kurze, kacze lub gęsie.

Zakup styropianowych jajek otwiera przed nami zupełnie nowe, można powiedzieć nieograniczone możliwości ich zdobienia. Poniżej znajdziesz kilka popularnych technik zdobienia jajek styropianowych na Wielkanoc.

Malowanie jajek styropianowych:

To jedna z najprostszych i najbardziej popularnych technik zdobienia jajek wielkanocnych. Do pomalowania styropianu wykorzystać możemy zwykłe flamastry lub farby akrylowe. Farbki plakatowe nie będą trzymały się powierzchni styropianowego jajka. Przed pomalowaniem jajek, ich powierzchnię warto przetrzeć papierem ściernym o drobnych ziarnach. Dzięki temu wyrównamy powierzchnię jajek i lepiej będzie trzymała się na nich farba. Co do farb, można je kupić w sklepie z akcesoriami do wykonywania ręcznych ozdób. Można również użyć zwykłych farb akrylowych do malowania ścian, jeśli takie mamy akurat pod ręką

Decoupage a jajka styropianowe:

Ta technika zdobienia przynosi niezwykle spektakularne efekty. Jajka styropianowe najpierw przecieramy papierem ściernym, dla uzyskania efektu dużej gładkości, następnie je gruntujemy i malujemy białą farbą akrylową. Może to być zwykła farba do malowania ścian. Po wyschnięciu jajek, na ich powierzchnię nakładamy wycięte lub wyrwane z serwetek motywy kwiatuszków, gałązek czy roślinek (na rynku znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów serwetek dekoracyjnych z wieloma różnymi nadrukami). Następnie używając do tego miękkiego pędzelka, nakładamy na naklejony na jajko fragment serwetki warstwę lakieru i tak samo postępujemy z kolejnymi fragmentami serwetki, aż pokryjemy nimi całą powierzchnię jajka. Na koniec całość jeszcze raz lakierujemy, dla uzyskania efektu większej gładkości.

Zdobienie jajek włóczką i cekinami:

Do zdobienia jajek wykorzystujemy kolorową włóczkę, którą naklejmy bezpośrednio na powierzchnię styropianowego jajka. W ten sposób można nakładać na siebie kolejne warstw włóczki tworząc dekorację o niejednorodnej fakturze. Po naklejeniu włóczki, możemy dodatkowo ozdobić ją brokatem lub cekinami. Takie błyszczące jajka z pewnością staną się atrakcyjną ozdobą wielkanocnego stołu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Kucmar, która oferuje jajka styropianowe pod adresem http://kucmar.pl/pol_m_Artykuly-dekoracyjne.