BIBLIOTEKA MAŁEGO CZŁOWIEKA

Ćsi, tsi, tsy.

Mama Kubusia10 comments1185 views

-Jak masz na imię?
-Buba.
-A ile Kuba ma lat?
-Ćsi, tsi, tsy.

IMG_5319

Kuba próbuje liczyć, z całych sił. Paluszkiem wskazującym dotyka poszczególnych elementów i liczy: “Ćsi, tsi, tsy”. Trójka- jego ulubiona liczba. Zawsze jest trzy. Trzy schody, gdy wychodzimy na dwór. Trzy paluszki, kiedy myjemy ręce. Trzy latka, gdy pytam o wiek. “Kubusiu, masz dwa latka, tak jak dwie rączki i nóżki, dwa uszka i uszka” – “Nie, nie, nie. Mama, ćsi.“. Nie da się przekabacić, trzy i koniec.

Myślałam ostatnio o tym, że Kuba mógłby zacząć poznawać litery, stąd powstał nasz prywatny alfabet, o którym pisałam Wam całkiem niedawno. Będzie to doskonały wstęp do nauki czytania. W internecie znalazłam takie typowe książki do nauki czytania, ale mój Bubi jest jeszcze za to za mały. Gry do nauki czytania, czy literki dla dzieci też na razie nie wchodzą w grę. W związku z nadchodzącymi, drugimi urodzinami Kubusia Wydawnictwo Babaryba przysłało nam kilka książek. Wśród nich, znalazły się dwie, które pomagają rozpoznawać cyferki, oraz nauczyć się ich kolejności. Herve Tullet w książce “10 razy 10“- jak zawsze dokonał cudu. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów tematycznych, a w każdym z nich świetne ilustracje podporządkowane są odpowiednim cyferkom. Tullet zaskakuje swoimi szalonymi pomysłami za każdym razem. A my cierpliwie czekamy na kolejne tłumaczenia.

IMG_5306

IMG_5307

IMG_5309

IMG_5310

IMG_5311

IMG_5312

IMG_5313

IMG_5314

IMG_5315

IMG_5316

IMG_5317

IMG_5318

Na bardzo podobnej zasadzie opiera się książka Magali Bardos – “Liczę d0 100”. I tutaj znajdziemy fajne ilustracje. Oczywiście Kubie najbardziej spodobały się uwielbiane przez niego ostatnimi czasy misie. ;)

IMG_5320

IMG_5308

IMG_5321

IMG_5322

IMG_5323

IMG_5324

IMG_5325

Nauka liczenia dla dzieci może być trudna. Przed nami na szczęście dopiero poznanie cyferek, a czuję, że i tak wszystkie przez długi czas jeszcze będą “tsi“. Dzięki Bogu Kuba ma na to jeszcze sporo czasu. Mając jednak pewność, że Kuba uwielbia książki, mogę być spokojna o pomoc dydaktyczną. Zapewne Herve Tullet, jak i Magali Bardos świetnie zdadzą egzamin. Obie książki znajdziecie pod wydaniem naszego ulubionego Wydawnictwa- Babaryba.

IMG_5326

10 komentarzy

  1. Mój brzdąc jest 2 m-c starszy od Kuby. Też miał etap na “3”. Na swoich urodzinach domagał się 3 świeczki. Wszystko było 3 :) Teraz za to jak liczy to jest 1 2…4 5. Ile by mu się nie tłumaczyło 3 nie ma :) Śmiejemy się, że limit 3 został wyczerpany :)

  2. u nas z kolei ulubioną cyfrą jest osiem, a Agatka starsza o 2 tygodnie od Kubusia. Nauka cyferek zaczęła się kiedy towarzyszyła mi przy robieniu dla niej mleka i na głos liczyłam wsypywane łyżeczki. Książeczki fajne, a strój Kubusia rewelacyjny :)

  3. Fajne książeczki,nie tylko dla tych “ćsi-letnich” dzieci ;)
    Myślę,że nawet ta moja sześcioletnia Wiki zaczynająca przygodę z nauką byłaby zainteresowana,bo uwielbia książki :)

Leave a Response