LIFESTYLEPARENTINGZDROWIE

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO TO NIE WSZYSTKO! Sprawdź, na jakie rośliny musisz uważać latem.

Mama Kubusia5 comments962 views

Wszyscy straszą nas Barszczem Sosnowskiego. I słusznie. Warto jednak wiedzieć, że za rogiem czekają na nas także inne rośliny, które w okresie letnim mogą wywołać na naszej skórze różnego rodzaju poparzenia, a nawet i doprowadzić do tragedii.

5027b3f28572e_o

1. BARSZCZ SOSNOWSKIEGO – jest jedną z roślin najbardziej fotouczulających. Nie musimy go nawet dotykać, aby się poparzyć, bowiem jego pyłki unoszą się w powietrzu, a po zetknięciu z naszą skórą pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do poparzenia, które jest bardzo dotkliwe.

2006-10-22Calendula05-02

2. NAGIETEK – pozornie piękny pomarańczowo-żółty kwiatek, którym wspomagamy się w formie maści podczas różnego rodzaju podrażnień, oraz w formie naparu przy wrzodach żołądka. Niestety nie poleca się stosowania obu form leczenia nagietkiem podczas upalnych, letnich dni.

F1020033

3. DZIURAWIEC – kto nie pokusiłby się o zerwanie tych żółtych kwiatków? Pamiętam, że kiedy byłam małą dziewczynką moja mama bardzo często mnie przed nim ostrzegała. Mimo tego, że na co dzień popularne są alkohole z dziurawca- picie ich latem nie jest zalecane, gdyż dziurawiec jest rośliną fotouczulającą. Z kolei mimo promieni słonecznych spokojnie możemy stosować napar z dziurawca.

 

4. ARCYDZIĘGIEL LTWOR – wiem, nazwa tego zioła jest całkowicie kosmiczna- jednak jest ono popularne przy produkcji maści rozgrzewających i łagodzących ból. Świetnie sprawdza się także jako napar, którego zadaniem jest wspomaganie układu trawiennego. Niestety, w obu przypadkach- stosowanie tego zioła w letnie dni może skończyć się poparzeniem i podrażnieniem, a nawet i przebarwieniem skóry.

image_2636

5. BERGAMOTKA – piękny kwiatek i specyficznym kształcie, prawda? Bez względu na porę roku, tej rośliny powinny używać osoby, które mają o tym pojęcie. Mimo tego, że olejek eteryczny, który możemy uzyskać z bergamotki ma działania antygrzybiczne, odkażające- jego stosowanie może powodować dotkliwe wysypki, oraz trwałe przebarwienia. To jedna z roślin o najsilniejszym działaniu fototoksycznym.

28b

6. TOJAD MOCNY – niestety mimo pięknego wyglądu, jest jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Spotkać możemy ją w górach, a konkretniej w Karpatach i w Sudetach. Zawiera w sobie akonitynę- substancję przenikającą także przez skórę. Zetknięcie z tojadem mocnym grozi śmiercią w skutek paraliżu mięśni oddechowych i serca.

Cicuta_virosa_Myrkkykeiso_C_IMG_0677_article

7. SZALEJ JADOWITY– do złudzenia może przypominać nam barszcz sosnowskiego. Spotkać możemy go głównie nad jeziorami, rzekami i bagnami,  ale i na terenach podmokłych i łąkach. Jest rośliną bardzo niebezpieczną, częściej kojarzoną jako Cykuta i zawiera w sobie sok z cykutoksyny. Skutkiem bliskiego zetknięcia się z tą rośliną jest porażenie układu nerwowego, który niestety doprowadza zazwyczaj do śmierci.

oaiQaCWxE58NdeDrsX

8. POKRZYK WILCZA JAGODA – inaczej wilcza wiśnia, lub wilcza jagoda. Zawiera w sobie atropinę i hioscyjaminę- efektem czego zaliczana jest do roślin bardzo trujących. Spotkanie z wilczą jagodą powoduje zazwyczaj halucynacje, pobudzenie, popularny światłowstręt, a niekiedy i napady szału. Niestety po takim maratonie czeka nas śmierć, która będzie efektem ustania czynności oddechowych.

maxresdefault

9. SZELĘŻNIK WIĘKSZY –  to roślina jednoroczna, spotykana na pastwiskach i łąkach. Zawiera w sobie spore ilości akubiny, która jest substancją antyseptyczną. Ta substancja w większej dawca jest po prostu trująca. Pierwszymi objawami zatrucia szelężnikiem są: wymioty, biegunka, zaburzenie krążenia i potocznie mówiąc- kolki.

P5053284

10. OWOCE BLUSZCZU POSPOLITEGO– są bardzo trujące, ale i pojawiają się niezwykle rzadko. Liście bluszczu same w sobie absolutnie nie są niebezpieczne.

PAMIĘTAJMY O TYM, ŻE NAWET JEŚLI ISTNIEJE TYLKO CIEŃ PODEJRZENIA, ŻE NASZE DZIECI MOGŁY MIEĆ BLISKĄ STYCZNOŚĆ, BĄDŹ ZJEŚĆ KTÓRĄŚ Z ROŚLIN/ZIÓŁ- POWINNIŚMY NIEZWŁOCZNIE ZASIĘGNĄĆ POMOCY LEKARZA.

5 komentarzy

  1. Zdecydowanie potrzebny wpis, takiego mi brakowało w internecie. Wszędzie tylko trąbią o tym barszczu sosnowskiego, a nikt nie powie na co jeszcze uważać. Dzięki Karolka.

  2. Dziurawca można stosować latem,ale nie wolno na słońce wychodzić, bo się dostanie przebarwień na skórze i poparzeń słonecznych.

Leave a Response