DOMGADŻETY DLA RODZICÓW

Dobry router? A co to właściwie znaczy? – ROUTER D-LINK DIR-868L.

Mama Kubusia1166 views

W dzisiejszych czasach każdy szanujący się dostawca internetu wypożycza, bądź “daje darmo” urządzenie zapewniające bezprzewodowy dostęp do internetu. Wiadomo, urządzenia te są różne… Jedne lepsze, inne gorsze… Ale co to właściwie oznacza?

Miałem do czynienia z wieloma routerami, “FIRMOWYMI” jak i tymi słynnej serii “Krzak” i wierzcie bądź nie, ale… Nie nie różnią się od siebie tylko wyglądem.

Dobry router- to router szybki, jednak co nam po szybkości jeśli nie działa on stabilnie? Więcej… Co nam po stabilności, jeśli zasięg zaczyna się kończyć w drugim pokoju (nie wspominając o tym, że na balkonie oddalonym dwa pomieszczania od naszej magicznej puszeczki z WIFI kompletnie zanika…)? Wiadomo, można w całym domu porozmieszczać AC (Access Pointy), bądź różne inne wzmacniacze sygnału- co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Przez długi okres swojego życia myślałem, że routery po prostu mają tak, że zasięg jest mocno ograniczony, a większe obszary (np. w dużych biurowcach) są napędzane jakimiś ogromnymi maszynami z antenami wystającymi po metr w każdą stronę, które wyglądają jak przepełniony kontener na śmieci. Byłem przekonany, że taki router kosztuje naprawdę fortunę i montowanie go w domu nie ma najmniejszego sensu. Byłem również przekonany, że producenci takiego sprzętu stawiają głownie na zasięg oraz stabilność. Nie ukrywajmy, przysłowiowej pani Basi z księgowości nie jest potrzebne ultraszybkie łącze do odczytywania maili z kolejną korektą do faktury, czy też przeglądania pudelka… I wtedy w moje ręce wpadł Router Wi-Fi AC1750 Cloud DIR-868L, firmy D-Link.

ROUTER WI-FI AC1750 CLOUD DIR-868L

IMG_20150707_111837

IMG_20150707_111927

WP_20150707_11_19_36_Pro

Pierwsze wrażenie…

Wygląda? Wygląda… No cóż… Na pewno inaczej niż zdecydowana większość. Czy lepiej? Ja osobiście nie schowałem go pod biurkiem. ;) Zrezygnowano w nim zarówno z anten zewnętrznych, jak i standardowego kształtu. Urządzenie przypomina bardziej głośnik niż router, lampki nie świecą za mocno- dzięki czemu śmiało możemy ustawić go w miejscu naszego spoczynku (niektóre routery świecą w nocy niczym reklamy na drapaczach chmur). Plastik z którego jest zrobiony jest solidny i miły dla oka.

JAK PODŁĄCZYĆ ROUTER D-LINK? KONFIGURACJA ROUTERA D-LINK.

Skoro już wiemy jaki to on nie jest przecudny- może teraz coś o konfiguracji… Nie przywykłem korzystać z WIZARD’ów (takowy wyskakuje po chęci zalogowania się), ale pomyślałem sobie: “A co mi tam… Raz, nie zawsze…” i ku mojemu zaskoczeniu nie było tak strasznie. Oprogramowanie w routerze potrafi samo wykryć rodzaj łącza i dopasować podstawowe ustawienia, abyśmy mogli cieszyć się już po chwili w pełni zabezpieczoną siecią WIFI. Myślę, że jest to ważna rzecz dla laików, czy też ludzi, którzy z konfigurowaniem sprzętu sieciowego nie mają za wiele wspólnego… Oczywiście jest możliwość konfigurowania wszystkiego ręcznie, a zakładki z kolejnymi ustawieniami są rozmieszczone bardzo przejrzyście.

Skoro nasz router został skonfigurowany poprawie czas na testy… O MATKO BOSKO JAK TO Z********A! Serio nie sądziłem, że tak kosmicznie wyglądająca puszeczka może mnie zadziwić jeszcze bardziej! Na chwilę obecną jest przyłączony do 100Mb/s i w pokoju w którym się znajduje pokazuje dokładnie tyle samo na laptopach i smartfonach. Na balkonie, który znajduje się po drugiej stronie mieszkania pokazuje w testach wynik w granicach 50Mb/s (!!!), gdzie poprzednie routery były ledwo wykrywalne i o żadnych testach nie było mowy. Do tego dochodzi funkcja Dual Band obsługującą zakres 2,4 oraz 5 GHz oczywiście w standardzie AC. Słyszałem od wielu osób, że sieci 5GHz które działają u nich w domu, mają strasznie słaby zasięg- i tu znów miłe zaskoczenie, w D-Link DIR-868L pasmo 5GHz faktycznie jest nieco słabsze od 2,4 ale w żadnym wypadku nie nazwał bym go słabym.

A jak ze stabilnością? Router działa u nas od 2 tygodni i nie było z nim żadnego nawet najmniejszego problemu. Łącznie nie zrywa się, sygnał nie zanika, no i co ważne- ping w grach jest stabilny. Dodatkowo D-Link DIR-868L został wyposażony w port USB 3.0 do którego można podłączyć np. przenośny dysk twardy i cieszyć się dostępem do jego danych z każdego urządzenia podłączonego do sieci.

Co tu dużo mówić… Router D-Link DIR-868L, to najlepsze urządzenie do stworzenia domowej sieci jakie dotychczas miałem przyjemność używać. Ma wszystko to, co dobry router powinien mieć czyli: prędkość, stabilność oraz zasięg i naprawde ciężko przyczepić się do czego kolwiek…

Więc jakie minusy? Zdecydowanym minusem jest cena, ale tak już na tym świecie jest, że za naprawdę dobre rzeczy trzeba nam niestety zapłacić trochę więcej. Aaa i zapomniał bym, kabel od zasilacza mógł by być nieco dłuższy. :P

***tekst by Grzegorz. :)

WP_20150707_11_15_30_Pro
A jak od siebie dodam, że różnica między naszym poprzednim routerem, a D-Link DIR-868L jest naprawdę odczuwalna. Wreszcie nie zrywa mi internetu w trakcie pisania wpisów. Co ważne- mam świetny zasięg na balkonie, dzięki czemu późne wieczory mogę spędzać właśnie tam, a nie z laptopem w łóżku. Teraz również nie zrywa mi obrazu z niani elektronicznej, kiedy zabiorę tablet do łazienki. :-)

Leave a Response