MACIERZYŃSTWO

Rzeczy, o których chciałabym wiedzieć zanim zostałam mamą.

Mama Kubusia1 comment1239 views

Przygotowując się do roli mamy, starałam się podejść do tematu z pełnym zaangażowaniem. Przeczytałam co najmniej kilka poradników parentingowych, na bieżąco śledziłam artykuły prasowe oraz niezliczoną liczbę dyskusji na forach internetowych związanych ze wszystkim, co wydawało mi się przydatną wiedzą, którą niebawem będę mogła zastosować w praktyce. Niestety zderzenie z rzeczywistością okazało się bolesne i mimo ogromu wiedzy teoretycznej, którą nabyłam w ciąży, okazało się jak wiele…nie wiem.

Będąc już mamą doszłam do wniosku, że na początku swej „przygody” z macierzyństwem nie miałam jeszcze pojęcia o rzeczach, o których tak naprawdę warto byłoby wiedzieć wcześniej. Po prostu nie zdawałam sobie sprawy z istnienia pewnych zagadnień związanych z opieką nad maluszkiem. Myślę, że niejedna mama miała podobne odczucia po urodzeniu swojego dziecka. Dlatego przedstawiam kilka punktów, które w moim mniemaniu mogą pomóc przyszłym mamom przygotować się do tej odpowiedzialnej roli.

Jak karmić piersią?

Mimo wszelkich zasad i porad, moja jest jedna – tak jak wam wygodnie. Mam tu na myśli nie tylko pozycję do karmienia, ale i częstotliwość przystawiania niemowlęcia do piersi. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, jak karmić piersią. Nie każde karmienie przebiega podręcznikowo, co 3 godziny. Na początku bywa trudno, ale potrzeba czasu aby mama i maluszek odnaleźli w tej kwestii swój „złoty środek”.

Jak dbać o higienę piersi w trakcie karmienia?

Jeśli przestrzegasz podstawowych zasad higieny, nie ma konieczności przemywania piersi przed każdym karmieniem. Bakterie obecne na twojej skórze nie stanowią zagrożenia dla maluszka.

Po czym poznać, że dziecko jest głodne?

Maluchy doskonale wiedzą, jak poinformować mamę o potrzebie zaspokojenia głodu, a mamy mają doskonały instynkt. Już po kilku dniach przebywania ze swoją pociechą będziesz wiedziała, który rodzaj płaczu sygnalizuje głód.

Czy powinnam martwić się ulewaniem?

Absolutnie nie! Jest to naturalny, fizjologiczny odruch wynikający z niedojrzałości układu pokarmowego. Ulewanie może budzić niepokój jedynie gdy jest bardzo obfite lub utrzymuje się powyżej roku, bowiem wówczas może ono świadczyć o chorobie refluksowej, która wymaga podawania odpowiedniego mleka modyfikowanego, bogatego w składniki zagęszczające.

Jak przechowywać mleko matki?

Zawsze w szczelnych, sterylnych pojemniczkach. Mleko mamy powinno być przechowywane w lodówce (3 do 5 stopni) przez okres 3-5 dni lub w zamrażalniku (-10 do -15 stopni) do 2 tygodni.

Jak często przewijać maluszka?

W zależności od potrzeb. Zwykle jednak powinno się do robić nie rzadziej niż co 3h aby zachować odpowiednią higienę okolic intymnych.

Jakie witaminy podawać niemowlęciu?

Jeśli karmisz wyłącznie piersią, do 3 miesiąca życia należy codziennie podawać witaminę D+K. Od trzeciego miesiąca wyłącznie witaminę D, którą podaje się także, w zależności od zaleceń lekarskich, dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym.

Czy codzienna kąpiel jest konieczna?

Nie. Wielu rodziców kąpie swoje maluchy raz na 2-3 dni, dbając o codzienną pielęgnację w inny sposób, np. przemywanie rączek, buźki, pupy wacikami kosmetycznymi nasączonymi wodą.

Jak rozpoznać alergię?

Zanim postawimy samodzielną diagnozę, warto wybrać się do lekarza pediatry, który na podstawie wywiadu i oględzin dziecka określi problem. Alergia pokarmowa u niemowląt może objawiać się w różny sposób (wysypka, szorstkość i świąd skóry, luźne stolce, niepokój).

546869_290379377732708_1589727160_n

301877-1367876889-0

Jak bezpiecznie obcinać niemowlęciu paznokcie?

Zaopatrz się w specjalnie dostosowane dla niemowląt nożyczki z zaokrąglonymi końcami. Zabieg obcinania najłatwiej przeprowadzić, gdy maluch smacznie śpi.

Jak radzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

W łagodzeniu problemu może pomóc częste tzw. „wietrzenie pupy” czyli pozostawianie malca na jakiś czas bez pieluszki, np. przed kąpielą. Konieczne jest także stosowanie, podczas każdej zmiany pieluszki, odpowiednich maści (najlepiej tlenkiem cynku czy allantoiną).

Jak pielęgnować okolice intymne niemowlęcia?

O ile w przypadku chłopca większego znaczenia nie ma kierunek przemywania okolic intymnych, o tyle w przypadku dziewczynek krocze powinno być zawsze przemywane od przodu do tyłu.

Czy muszę podawać maluszkowi wodę do picia?

Jeśli karmisz wyłącznie piersią dodatkowe podawanie wody nie będzie konieczne. Karmiąc mlekiem modyfikowanym, aby uniknąć zaparć, najlepiej podawać między posiłkami przegotowaną wodę mineralną.

Jak ubierać maluszka, żeby było mu ciepło?

To zagwozdka wielu mam. Pamiętajmy, że maluchy powinny mieć o jedną warstwę odzieży więcej niż my. Nie sugerujmy się także zimnymi rączkami – pozornie nie oznaczają one, że maleństwu jest zimno. Temperaturę warto sprawdzać na karku.

Jak prawidłowo prać ciuszki niemowlęce?

W pierwszych miesiącach najlepiej stosować delikatne proszki lub płyny do prania rzeczy niemowląt, a płukać wodą. Warto także zadbać o prasowanie ciuszków – wysoka temperatura zabija bakterie, które nie zostały unieszkodliwione w trakcie prania.

Podsumowując, wszystkie przyszłe mamy powinny zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę żadna książka, żaden poradnik nie przygotuje nas w pełni do tej ważnej roli, bo…pytań będzie zawsze mnóstwo.

1 Comment

  1. W szkole rodzenia kładli nam do głowy, że prasowanie to żaden sposób na pozbycie się bakterii, bo na dobrą sprawę pojawiają się one już w szafce i tej teorii się z ochotą trzymałam :D Nie cierpię prasowania. Moje dzieci miały wyprasowaną tylko szpitalną wyprawkę, co z nudów i frajdy z przeglądania nowych ciuszków zrobiłam ;) Nie ma co przesadzać ze sterylnym otoczeniem.

Leave a Response