URODA

Czym charakteryzuje się cera naczyniowa i jak ją pielęgnować?

Mama Kubusia1521 views

Problem cery naczyniowej dotyka coraz większej liczby osób – zarówno młodszych, jak i starszych. Skłonność do występowania teleangiektazji jest zauważalna już w dzieciństwie, a po 20 roku życia rozszerzone naczynka znacznie się uwidaczniają. Jak dbać o cerę tego typu? Pomocna okaże się nie tylko właściwa pielęgnacja domowa oraz towarzysząca jej lekkostrawna dieta, ale także wizyta w salonie kosmetycznym.

Najczęściej pierwszym objawem cery naczynkowej jest zaczerwienienie skóry, które początkowo dość szybko ustępuje. Z biegiem czasu problem staje się jednak trwalszy i bardziej uciążliwy. Zaczerwienienie zlokalizowane w okolicach policzków, nosa i brody może mieć różne przyczyny. Uwarunkowania genetyczne, nagłe zmiany temperatury, stres, picie mocnej kawy lub herbaty, spożywanie alkoholu, częste sięganie po ostre potrawy – to tylko niektóre powody pojawienia się tej niedoskonałości.

Co mogą zrobić osoby borykające się z problemem rozszerzonych naczynek na skórze w okolicach twarzy? Pierwszym krokiem powinny być działania, które można podjąć na własną rękę: dieta bogata w owoce i warzywa oraz pielęgnacja domowa z wykorzystaniem preparatów łagodzących. W przyspieszeniu i spotęgowaniu efektów pomogą również profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które są dziś wykonywane w salonach urody.

Domowe sposoby dbania o cerę naczyniową

W pielęgnacji skóry naczyniowej domowymi sposobami duże znaczenie ma wybór właściwych preparatów kosmetycznych. Do takiego rodzaju skóry warto zastosować kosmetyki, które zawierają substancje o działaniu łagodzącym, wzmacniającym oraz uszczelniającym ściany naczyń krwionośnych. Do grupy takich składników zaliczają się m.in. kasztanowiec, krzem, bluszcz, alantoina, pantenol, rumianek, arnika, algi, wyciąg z drzewa różanego oraz witaminy C, K, E, P. Z drugiej strony, przy pielęgnacji domowej należy zrezygnować z kosmetyków, które zawierają aceton, alkohol etylowy czy też kwas glikolowy. Wspomniane substancje mogą dodatkowo nasilać zaczerwienienie.

Osobną kwestią jest unikanie kwaśnych i ostrych potraw, napojów alkoholowych, mocnej kawy oraz herbaty. Zamiast tego, przy cerze naczynkowej doskonale sprawdzi się dieta bogata w warzywa i owoce. Pytanie jednak, po jakie produkty najlepiej sięgnąć?

Zachowanie odpowiedniej diety dodatkowo wspomoże niwelowanie pojawiających się objawów skóry naczynkowej. Właściwe produkty spożywcze najłatwiej dobrać na zasadzie samodzielnej obserwacji tego, w jaki sposób nasza cera reaguje na poszczególne składniki. Warto zadbać o to, aby w diecie nie zabrakło różnych źródeł witaminy C oraz B2, które możemy znaleźć np. w świeżych owocach, pomidorach, papryce, warzywach liściastych, rybach czy też jajach – wyjaśnia Anita Święconek, kosmetolog salonu Qclinique.

Osoby posiadające cerę naczynkową powinny również pamiętać o rzeczach z pozoru mało istotnych. Na naczynia krwionośne źle wpływają m.in. gorące kąpiele, nadmierne korzystanie z sauny, intensywne masaże, solarium, częste wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych czy też depilacja ciepłym woskiem. Ponadto, do mycia twarzy najlepiej używać letniej wody, a nie zimnej lub nadmiernie podgrzanej.

Redukowanie problemów naczyniowych skóry w gabinecie

Niekiedy sama pielęgnacja domowa oraz lekkostrawna dieta nie przyniosą zadowalających rezultatów w walce z problemami naczyniowymi skóry. Wtedy, w celu spotęgowania efektów zdrowego trybu życia, warto zdecydować się na wizytę w gabinecie kosmetycznym. A w dzisiejszych czasach salony oferują rozmaite zabiegi na twarz, które są przeznaczone dla skóry ze skłonnością do występowania zaczerwienień w okolicach policzków, nosa oraz brody. Natomiast do najpopularniejszych kuracji pielęgnacyjnych tego typu należą: elektrokoagulacja, zamykanie naczynek IPL oraz S.O.S. marki Bielenda Professional.

Elektrokoagulacja – zabieg, w którym wykorzystywane jest działanie prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Wysoka temperatura, występująca na końcach elektrody, umożliwia zamknięcie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Elektrokoagulację stosuje się także w przypadku usuwania kaszaków, prosaków, włókniaków czy też brodawek. Zaletą tej kuracji jest zarówno bezinwazyjność, jak i skuteczne eliminowanie problemów skórnych.

Zamykanie naczynek IPL – aktualnie to jedna z najczęściej wybieranych metod leczenia cery naczynkowej. W największym skrócie, polega na naświetlaniu zmian występujących na skórze. W wyniku oddziaływania na cerę za pomocą energii świetlnej, dochodzi do koagulacji oraz uszkodzenia ściany naczynka, które następnie jest samoistnie usuwane z organizmu. Ponadto, metodę IPL można stosować zapobiegawczo, w przypadku walki z trądzikiem różowatym.

S.O.S. marki Bielenda Professional – pielęgnacyjna kuracja, która jest odpowiedzią na wymagania stawiane przez cerę naczynkową. Za sprawą odpowiednio dobranych preparatów kosmetycznych, zabieg wzmacnia skórę, łagodzi podrażnienia, działa obkurczająco na naczynia krwionośne oraz zapobiega ich pękaniu. Wśród składników wykorzystywanych do kuracji S.O.S. znajdują się m.in. witamina C oraz rutyna.

Kuracje kosmetyczne, które są przeznaczone dla cery naczynkowej, wykonuje się zazwyczaj w serii zabiegów. Jednorazowa wizyta w gabinecie może być bowiem niewystarczająca. Jednakże, po konsultacji problemów skórnych z kosmetologiem, zawsze możemy liczyć na to, że program kuracji zostanie ściśle dostosowany do potrzeb naszej cery – podkreśla Anita Święconek.

Leave a Response