URODA

CERA TRĄDZIKOWA – CO I JAK?

Mama Kubusia1177 views

Wiele kobiet, które są posiadaczkami cery trądzikowej nie zdaje sobie z tego sprawy, bowiem bardzo łatwo pomylić ją z cerą tłustą. Jak więc znaleźć różnicę? Co charakteryzuje cerę trądzikową? Jak o nią zadbać?

Cera trądzikowa

Niektóre panie często skarżą się na różnego rodzaju wypryski, krostki, czy rozszerzone pory, a nawet zmiany ropne. Część z nich związana jest z cyklem menstruacyjnym – tak jest ze mną, na kilka dni przed miesiączką zawsze wyskoczy mi jakaś krosta na samym środku twarzy. Niestety, kiedy jest to przewlekły stan skóry, który trwa dłużej niż trzy miesiące i nie jest związany z miesiączką – możemy zacząć podejrzewać u siebie cerę trądzikową. Cera trądzikowa charakteryzuje się z czerwonymi zaskórnikami, w których często ma miejsce stan ropny. Mogą to być również pojedyncze krostki, które występują masowo w określonych częściach twarzy – to łatwo pomylić z reakcją alergiczną. Wbrew pozorom problem trądziku nie dotyczy jedynie nastolatków i nie jest związany wyłącznie z okresem dojrzewania. Również osoby po czterdziestym roku życia, oraz te, które mają w życiu długotrwały okres stresogenny są narażone na ten problem.

Objawy cery trądzikowej

  • mocno rozszerzone pory,
  • częste i przede wszystkim regularne stany ropne na twarzy,
  • wypryski pozostawiają po sobie blizny,
  • krotki pojawiają się czasem na plecach i na dekolcie.

Przyczyny cery trądzikowej

Oprócz uwarunkowań genetycznych główną przyczyną powstawania trądziku są hormony i dieta. Nie od dziś wiadomo, że sposób żywienia wpływa na naszą cerę. Jak łatwo się domyśleć powstawaniu bolesnych zaskórników najbardziej sprzyjają używki, kawa, oraz fastfoody. Zmiany hormonalne mogą wynikać z kolei ze zmiany trybu życia, czy długotrwałej sytuacji stresowej.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna rozpocząć się od zmiany przyzwyczajeń. Nie powinniśmy dotykać twarzy brudnymi rękoma, nadużywać alkoholu i innych używek. Ważnym jest także, aby dbać o odpowiednią długość snu i higienę. Warto również zwrócić uwagę na nasze odżywianie, a do diety włączyć produkty, które wspomagają detoksykację.

Jednak odpowiednia pielęgnacja nie kończy się tylko na tym. Cera trądzikowa sama w sobie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważnym krokiem jest odpowiedni wybór preparatów, którymi będziemy traktowały naszą skórę. Po samej sobie wiem, że potrafią one przynieść naprawdę szybkie i bardzo satysfakcjonujące efekty. Oczywiście aby się utrzymały na dłużej, musimy zadbać o regularność w ich stosowaniu – nawet jeśli pozbędziemy się trądziku pamiętajmy, że nasza cera nadal ma do niego skłonności.

Leave a Response