PARENTINGZDROWIE

CIEMIENIUCHA – CZYM JEST I JAK Z NIĄ WALCZYĆ?

Mama Kubusia1215 views

Problem ciemieniuchy dotyczy wielu noworodków i wbrew pozorom spora część rodziców nie ma pojęcia, jak się zachować. Czy można coś zrobić, aby możliwie najszybciej pozbyć się ciemieniuchy u dziecka?

Nie będę ukrywać – dla mnie do niedawna termin był zupełnie obcy. Kuba miał to szczęście, że zaliczył się do grupy nielicznych dzieci, których główka nie została dotknięta ciemieniuchą. Mam jednak kilka koleżanek, które jakiś czas po mnie rodziły dzieci i prosiły mnie o radę w tej sprawie. Niestety, wtedy kompletnie nie mogłam im pomóc.

Czym jest ciemieniucha?

Rozpoznanie problemu jest bardzo proste, bowiem ciemieniucha przypomina wyglądem łupież jaki występuje u dorosłego człowieka, jednak łuski są dużo tłustsze. Początkowo mają kolor biały, a z czasem lekko pomarańczowy. U blisko siedemdziesięciu pięciu procent noworodków pojawia się między trzecim, a szóstym tygodniem życia. Ciemieniucha dotyka czasem również okolice brwi i nosa.

Co ważne, dziecko, u którego pojawiła się ciemieniucha nie cierpi z tego powodu. Ciemieniucha nie swędzi, nie boli, nie piecze, ani nie przynosi dziecku żadnych innych dolegliwości. Wygląda to po prostu bardzo nieestetycznie i dlatego większość rodziców pragnie jak najszybciej pozbyć się problemu. Jeżeli jednak pojawia się swędzenie – warto odwiedzić z dzieckiem pediatrę, wtedy nie będzie to ciemieniucha, a prawdopodobniej problemy skórne wymagając specjalnego traktowania.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Wielu lekarzy zaleca, aby na około godzinę przed kąpielą dziecka nawilżyć jego głowę oliwką (Broń Boże oliwą z oliwek! Jeśli okaże się, że to nie ciemieniucha, a inne problemy skórne – stan główki może się jedynie pogorszyć). Część z lekarzy poleca do tego oliwkę salicylową, która pachnie stosunkowo nieprzyjemnie i pozostawia ślady na ubrankach – aby uniknąć zabrudzenia łóżeczka czy ubrań możemy założyć dziecku bawełnianą czapeczkę.

Warto pamiętać, aby po każdej kąpieli delikatnie rozczesywać włosy dziecka. Mimo delikatności, powinniśmy zrobić to dokładnie, aby usunąć wszystkie łuski z włosów naszego malucha.

Ważnym elementem w walce z problemem jakim jest ciemieniucha są różnego rodzaju preparaty, które skutecznie pomogą nam rozwiązać problem. Wspomniane preparaty mają działanie nawilżające i łagodzące podrażnioną skórę głowy. Ważnym jest, by zwrócić uwagę na skład preparatu – nie jest dobrze, jeśli zawiera on sterydy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są preparaty zmiękczające na ciemieniuchę, chociażby popularnej marki Emolium.

Leave a Response