MACIERZYŃSTWO

CZY MAMA MOŻE MIEĆ DOŚĆ?

Mama Kubusia1 comment1784 views

Dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez urlopów i dni wolnych – tak mniej więcej wygląda macierzyństwo, moje i wielu innych mam. Czy mama ma prawo powiedzieć, że po prostu ma dość?

Samotne macierzyństwo wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i przede wszystkim masz świadomość tego, że po najcięższym na świecie dniu nie przytulisz się wieczorem do partnera i nie zrelaksujesz się w jego towarzystwie podczas miłosnych uniesień. Bez względu na to, czy mowa o szczęściu, czy nieszczęściu – nie bardzo jest się z kim dzielić tymi emocjami po całym wyczerpującym dniu. Kiedy jest dobrze, jakoś nie zwracam na to uwagi, sukcesami i uśmiechem na twarzy potrafię cieszyć się wyłącznie w towarzystwie dziecka. Dziecka, z którym przebywam dwadzieścia cztery godzinę na dobę, jeżdżę po urzędach i lekarzach – bez względu na to jak się czuję, bez względu na to, że widzę coraz gorzej, a mój ból brzucha sprawia, że mam ochotę zwymiotować. W takich sytuacjach przydałby się ktoś, kto zabierze dziecko na plac zabaw i spędzi z nim trochę czasu, tym samym pozwalając na chwilę odpoczynku. I taki ktoś przydałby się nie tylko mi, ale i milionom matek na całym świecie, które na taki luksus nie mogą pozwolić sobie na co dzień.

Ja to Ciebie w ogóle podziwiam, że sama to ogarniasz. Ja niby mam męża, ale i tak czasem nie daję rady.

Wbrew nieco ponurym zdaniom na wstępie, nie zamierzam dzisiaj narzekać. Najzwyczajniej w świecie nie lubię użalać się nad sobą i głaskać się po głowie. Jednak po dzisiejszym spotkaniu z najlepszą przyjaciółką, której nie widziałam już długi czas uświadomiłam sobie, jak bardzo my matki szkodzimy czasem samym sobie. Spędzamy z dziećmi praktycznie całe dnie, bez względu na samopoczucie zarówno nasze, jak i naszych pociech. Sami z pewnością doskonale wiecie, jak ciężka jest sytuacja, w której matka na skraju sił psychicznych i fizycznych musi opiekować się dzieckiem, które w danym dniu daje jej w kość tak ostro, że ma ochotę spakować walizki i wystrzelić samą siebie w kosmos. Albo dziecko.

Zauważyłam, że matki boją się powiedzieć głośno, że czasem mają dość i pragną takiej chwili wytchnienia tylko dla siebie. Boją się nawet przyznać do tego przed samymi sobą, bo nie chcą wzbudzać w sobie poczucia winy. Żadna mama nie powie drugiej mamie, jak bardzo czasem ma dość, bo nie chce wyjść na wyrodną matkę, która ma dość własnego dziecka. Niejednokrotnie byłam świadkiem tego, jak na portalach społecznościowych matki opowiadały o tym, jak spędzają z dzieckiem cały swój czas (24/7), partner im nie pomaga i czasem mają ochotę uciec. Wiecie jakiej treści była większość komentarzy? Ludzie równali te matki z ziemią, wytykając im brak miłości do dziecka, użalanie się nad sobą, sugerowali też, że kobieta nie powinna mieć dzieci. A wszystko dlatego, że napisała, że po prostu ma dość.

Każda z nas ma prawo mieć dość i nie oznacza to, że nie kochamy naszych dzieci. Wręcz przeciwnie! Mamy dość, bo potrzebujemy odpocząć, aby po naładowaniu akumulatorów znów czerpać pełnię radości z macierzyństwa. To taki zdrowy egoizm, do którego niestety tak często boimy się przyznać, bo przecież… Co ludzie powiedzą?

Kocham mojego syna najbardziej na świecie i zrobiłabym dla niego wszystko. Mimo tego, nie boję się powiedzieć głośno, że czasami mam dość. I Ty też się nie bój, w końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, a nie robotami.

IMG_20160727_145220

IMG_20160727_145240

IMG_20160727_145241

IMG_20160727_145242

IMG_20160727_125738

IMG_20160727_125406

Kuba: koszulka – PEPCO | spodenki – H&M | sandałki – no name
Ja: okulary różowe – Zaful | kombinezon – Zaful | torebka – BonPrix | buty – no name

 

1 Comment

  1. Matka to też człowiek. Każdy człowiek by zachował zdrowie psychiczne musi chociaż od czasu do czasu mieć chwilę dla siebie. A żeby zachować zdrowie w ogóle nie można też o sobie zapominać, szczególnie wtedy, gdy coś zaczyna się dziać. A zwlekanie z pójściem do lekarza to domena każdej matki, nawet tej mającej partnera. Nie chcę spamować, ale sama jakiś czas temu alarmowałam, by mamy zwróciły na tą kwestię uwagę przez to czego sama dochrapałam się w ciąży. Przez zaniedbanie własnego zdrowia. Bo jeszcze o to, by uszczknąć trochę czasu na swoje wyjście z koleżankami, czy na zakupy to dbałam. Ale do lekarza – gdzie tam.
    https://www.tamaratur.pl/2015/10/15/blad-ktory-przyplacisz-zdrowiem-lub-zyciem/

Leave a Response