PARENTINGZDROWIE

MOKRE ŁÓŻKO NIE JEST POWODEM DO WSTYDU

Mama Kubusia1241 views

Droga do samodzielności dziecka wcale nie jest taka prosta – najpierw uczymy je korzystania z nocnika i dopingujemy je z uśmiechem na twarzy nie zważając na wpadki, a później pilnujemy, aby wysiusiało się przed snem. Co jednak, kiedy dziecko moczy się w nocy?

Nasza przygoda z odpieluchowaniem Kuby była długa i trudna. Wiele prób, wiele porażek, wiele sukcesów. Kuba ostatecznie przekonał się do nocnika w lutym tego roku, kiedy miał prawie trzy i pół roku. Ktoś może powiedzieć, że to bardzo późno jednak wiem, że to właśnie dla niego był odpowiedni czas. Przez pierwszych kilka dni Kubuś pieluchę zakładał jedynie na noc, ale i z tego zrezygnowaliśmy bardzo szybko po wspólnej rozmowie, a Kuba zdawał się być bardzo zadowolony. Przez pierwszych kilka tygodni nie zdarzyła się żadna wpadka – ani w nocy, ani po za domem – więc pełna dumy ze swojego dziecka myślałam, że ten temat mamy już z głowy.

MOCZENIE NOCNE

Pewnej nocy Kuba zrobił siusiu w łóżko. Kiedy on sam się obudził i odkrył wilgotne majteczki widać było, że strasznie źle się z tym czuje. Płakał, powiedział, że nie chciał i przecież zrobił wieczorem przed snem na nocnik. Oczywiście tłumaczyłam mu, że to nic takiego i zdarza się to prawie każdemu dziecku w jego wieku. Na szczęście pomogło i Kuba szybko zapomniał o całej sytuacji. Oczywiście po dziś dzień zdarza mu się mała wpadka, ale nie robię z tego żadnego wielkiego problemu, ponieważ wiem, że dla Kuby i tak jest dość nieprzyjemna sytuacja.

Wiem jednak, że wiele dzieci starszych od Kuby ma problem z nocnym moczeniem. Czasem próbuje się to zgonić na sytuacje stresowe w życiu dziecka, innym razem na zbyt dużą ilość płynów przed snem. I rzeczywiście – ma to czasem znaczenie. Coraz częściej jednak zdarza się, że problem nocnego moczenia związany jest z nokturią, czyli wielomoczeniem nocnym. Problem ten dotyka aż 10% dzieci w Polsce.

Jak powinien zareagować rodzic? Przede wszystkim ważne jest wspieranie dziecka, zamiast krzyku i wprowadzania w poczucie winy i wstydu. Dziecko samo w sobie na ogół źle czuje się z faktem, że moczy się w nocy – zatem ważne jest tutaj wsparcie rodziców i uświadomienie malucha, że wielu jego rówieśników ma taki sam problem. W sytuacji, kiedy moczenie nocne powtarza się bardzo często – warto udać się z dzieckiem do lekarza, który z pewnością zleci wykonanie badań, które pomogą znaleźć przyczynę problemu. Może dziecko boi się czegoś, o czym nie mówi rodzicom? Może cierpi na zapalenie układu moczowego? A może najzwyczajniej w świecie brakuje mu hormonu zwanego wazopresyną?

Pamiętajmy, że problem moczenia nocnego jest bardzo powszechny i wielu rodziców tak naprawdę nie wie jak zachować się w takiej sytuacji. W takiej sytuacji warto odwiedzić stronę https://suchyporanek.pl/, gdzie znaleźć można wiele przydatnych informacji na temat moczenia nocnego.

I najważniejsze – to naprawdę nie jest powód do wstydu!

ferring_infografika_2f

Leave a Response