ZABAWA

PLANSZÓWKI – DOBRY SPOSÓB NA JESIENNE WIECZORY

Mama Kubusia4 comments1446 views

Czas spędzony z dzieckiem jest szczególnie ważny nie tylko dla niego, ale i dla nas – rodziców, czas leci przecież tak szybko. Kiedy za oknem robi się coraz chłodniej intuicyjnie szukamy nowych sposobów na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Rysowanie, malowania, lepienie… A może planszówki?

Gry planszowe dla dzieci

Graliście w dzieciństwie w gry planszowe? Doskonale pamiętam, kiedy rodzice kupili mi pierwszego “Chińczyka” – wszyscy graliśmy! Siadaliśmy dookoła stołu w dużym pokoju i po kolei rzucaliśmy kostką. Potem babcia kupiła mi “Warcaby” – spodobała mi się możliwość szybkiego wygrywania i zbijania pionków innych członków rodziny. A “Twistera” pamiętacie? Te wszystkie wygibasy na podłodze, a ile przy tym wszystkim śmiechu było…

Układanka w pudełku

56bc5fefc7778

 

Pamiętacie taką planszówkę z dzieciństwa? Ja tak, w zerówce była ona po prostu hitem. Doskonale pamiętam, że rodzice zakupili mi taki komplet również do zabawy w domu. Układanka w pudełku nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka, ale i wymaga cierpliwości. W zestawie znajdziemy książeczkę ze wzorami, które dziecko może ułożyć na ażurowej planszy. Około 90 różnych elementów pozwala nam na stworzenie naprawdę wyjątkowych kompozycji. Kurcze, naprawdę przypomniało mi się dzieciństwo i chyba będę musiała podarować Kubie taką planszówkę, która pozwoli nam na kreatywne spędzenie czasu.

 

 

Memory  – pojazdy

56bce5ef92271 Kto z nas chociaż raz nie grał w memory? Sama doskonale pamiętam czasy, kiedy tego rodzaju gry karciane stawały się hitem i wypełniały czas spędzany pod blokiem na placu zabaw. Znalezienie dwóch takich samych elementów wśród kilkunastu wzorów uczy dzieci spostrzegawczości i przede wszystkim cierpliwości – ile razy było przecież tak, że obie karty były niemal identyczne, a różniły je jedynie kolory sznurówek postaci? W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór tego typu gier planszowych dla dzieci, a Memory – Pojazdy z pewnością wpadną w oku każdemu chłopcu. A dla dziewczynek memory z motywem “Kliniki dla pluszaków“.

 

Domino dla dzieci

56bcee6884a46 Domino z Myszką Miki? A może z Tomkiem i przyjaciółmi? Pamiętam, że kiedy byłam mała wybór był naprawdę ograniczony i każdy dzieciak pod blokiem zadowalał się dominem, na którym wyrysowane były kropki i które różniły się ich ilością. Bądź co bądź wszyscy świetnie się bawiliśmy. W dzisiejszych czasach przy wyborze domina dla dziecka ogranicza nas chyba jedynie wyobraźnia.

 

 

 

Mam to szczęście, że Kuba uwielbia wszelkiego rodzaju planszówki, bez względu na to czy są to memory, czy zwykłe puzzle. I ku mojemu zdziwieniu – z każdego opakowania nowych puzzli, czy memory cieszy się tak samo, jak cieszył się, kiedy dostał swój tablet. Jakieś dwa tygodnie temu zamówiłam mu kilka zabawek – dwie gry i samochodzik. I czym się zajął? Memorami! Z racji tego, że zbliżają się jego urodziny, będę chyba musiała pokusić się o zakup kolejnych gier. Fajnym jest to, że mimo postępu technologicznego – moda na planszówki nigdy nie przemija i gry planszowe nadal mają się całkiem dobrze. Aż żałuję, że nie mam strychu, w którym mogłabym teraz znaleźć jakieś gry z dzieciństwa.

4 komentarze

Leave a Response