DIYKUCHNIA

Dynia na kilka sposobów – czy wiesz jak ją wykorzystać?

Mama Kubusia1498 views

Upalne dni już za nami, teraz pora przygotowywać się na deszczową i pochmurną jesień. Ta pora roku kojarzy nam się jednak nie tylko z brzydką pogodą i pierwszymi mrozami. Od wielu lat charakterystyczny pomarańczowy kolor jest nie tylko zasługą pierwszych spadających liści. Halloween, choć obchodzone głownie w Stanach Zjednoczonych, zyskuje coraz większą popularność na Starym Kontynencie. Nasze dzieci chętnie uczestniczą w obchodach tego święta – poprzebierane za duchy i straszydła odwiedzają sąsiadów i proszą ich o słodycze lub drobne upominki. My również powinniśmy przygotować się na ten szczególny dzień i wieczór. Zmieńmy nasze mieszkanie nie do poznania dzięki oryginalnym dodatkom handmade. Oczywiście Halloween nierozerwalnie kojarzy nam się z dynią pod wszelkimi postaciami – udajmy się więc do sklepów, nabądźmy charakterystyczne pomarańczowe owoce i przystąpmy do dzieła.

Lampion z dyni DIY

Każdy, kto kiedykolwiek oglądał amerykańskie horrory, świetnie zna ten symbol – demoniczny lampion z dyni to nie tylko wspaniała ozdoba, ale także przedmiot kojarzący się z najczarniejszymi mocami. Jego przygotowanie i posiadanie sprawi dorosłym sporo frajdy nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. W blasku światła umiejscowionej w środku świecy można snuć najstraszniejsze historie i pobudzać wyobraźnię naszych pociech, które przecież uwielbiają udawać duchy i demony. Wbrew pozorom, stworzenie własnego lampionu z dyni nie jest zarezerwowane jedynie dla scenarzystów filmowych i absolwentów szkół plastycznych. Bez problemu przygotujemy taką ozdobę sami, a przy okazji będziemy czerpać sporo radości z samego procesu tworzenia.

Jak stworzyć lampion z dyni?

Przede wszystkim potrzebny nam będzie sam owoc. Wybierzmy dynię średniej wielkości i bez przebarwień. Zwróćmy uwagę na to, czy przypadkiem nie jest zdrewniała lub nadgnita. Następnie przygotujmy akcesoria, które bez problemu znajdziemy w każdym domu: ostry nóż, łyżkę i flamaster. Przyda nam się także komputer i drukarka. Pracę rozpoczynamy od naniesienia przerażającego wzoru na powierzchnię owocu – narysujmy kontury, które następnie wytniemy. Jeżeli obawiamy się, że nie wystarczy nam wizji artystycznej, bez przeszkód odpowiedni szablon znajdziemy w internecie. Dopasujmy go do rozmiaru owocu, wytnijmy wszystkie szczegóły i przerysujmy na powierzchnię dyni. Potem ostrożnie odetnijmy nożem górną część owocu i za pomocą łyżki wydrylujmy miąższ oraz pestki. Nie musimy się ich wcale pozbywać – z miąższu w kilka minut przygotujemy przepyszny krem z dyni, doprawiony imbirem i cynamonem, a wysuszone pestki są nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe. Podczas pozbywania się wnętrza owocu uważajmy, aby przez przypadek nie uszkodzić jego skórki. Kiedy dynia jest pusta w środku, możemy przystąpić do wycinania przerażającej twarzy. Róbmy to ostrym nożem zdecydowanymi ruchami, unikajmy raczej motywów, które opierają się na wąskich ściankach – zdecydowanie łatwiej je zniszczyć, zwłaszcza jeżeli niezbyt często zasiadamy za takimi projektami. Nasz lampion jest już niemal gotowy. Wystarczy nieco osuszyć środek i włożyć świeczkę lub podgrzewacz.

Artykuł został przygotowany we współpracy z artillo.pl – platformą dla sprzedawców rękodzieła artystycznego.

Leave a Response