PARENTING

Jak rozbudzać w dziecku chęć poznawania świata?

Mama Kubusia1349 views

Oprócz tego, że jesteś dla dziecka najważniejszą, najbardziej ukochaną osobą, musisz pamiętać, że pełnisz w jego życiu jeszcze jedną ważną rolę – jesteś jego pierwszym nauczycielem i przewodnikiem.

 

To Ty wprowadzasz go w otaczający świat i pokazujesz mu jego tajniki, uczysz go poznawania nowych rzeczy i oswajasz z tym, co nieznane. Spoczywa na Tobie bardzo ważne zadanie, jakim jest rozbudzenie jego ciekawości i zachęcenie malucha do poznawania rzeczywistości.

To bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju, ponieważ pozwala kształtować otwartość i kreatywność, czyli cechy, które są bardzo pożądane w dorosłym życiu. To one motywują człowieka do zdobywania nowych umiejętności i rozwijania swoich zainteresowań. Zobaczmy zatem, jak skutecznie zachęcić dziecko do poznawania otaczającego świata.

Nie ograniczaj!

Małe dzieci mają w sobie naturalną ciekawość wszystkiego, co je otacza. Już od pierwszych miesięcy życia maluchy interesują się przedmiotami znajdującymi się w ich pobliżu. Uwielbiają obserwować dorosłych i przyglądać się temu, jak wykonują różne czynności. Kiedy dziecko rośnie i staje się coraz bardziej samodzielne, zaczyna podejmować pierwsze próby „badania” różnych rzeczy. Najpierw poprzez dotyk, potem wkładając je do buzi, przyglądają się im, a z czasem rozkładając je na mniejsze elementy.

Dzieci są także bardzo ciekawe natury świata. Podczas spacerów lubią zbierać kamyczki, zrywać listki z drzew, nabierać piasku w rączki i przesypywać go z jednej do drugiej.  Uwielbiają obserwować zwierzęta. Ta wrodzona ciekawość świata jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, które dla dobra dziecka należy wspierać i pogłębiać.

Czasami, przez mylnie rozumiane bezpieczeństwo, rodzice starają się ograniczać swoje dzieci, zabraniając im dotykania wielu rzeczy. Tymczasem, maluchy poznają świat właśnie przez dotyk. Jeśli w Twojej obecności dziecko chce zbierać kamyczki, pozwól mu na to. Nawet, jeśli obawiasz się, że to niehigieniczne, nie zabraniaj mu takiej zabawy. Wystarczy, że będziesz pilnować, aby Twoja pociecha nie wkładała ich do buzi, a po zakończonej zabawie dokładnie umyjesz rączki. Taka zabawa na pewno w żaden sposób nie zagraża dziecku, a może mu pomóc.

Ucz obserwacji

To Ty musisz nauczyć dziecko poznawania świata poprzez obserwację i zmysły. To bardzo ważne, aby dziecko umiało dostrzegać szczegóły i rozumieć różne prawidłowości rządzące rzeczywistością. Warto zacząć już od pierwszych miesięcy życia, wprowadzając maleństwo w świat zmysłów. Wystarczy, że przygotujesz kilka skrawków materiałów o różnej strukturze (na przykład wstążeczkę, kawałek jedwabiu, imitację futra, kawałek zamszu, piórko, tkaninę bardziej szorstką w dotyku) i będziesz nimi kolejno dotykać maluszka, gładząc go po brzuszku, rączkach, stópkach.

W ten sposób pozwolisz poznać mu różne odczucia podczas dotyku. Kiedy dziecko troszkę podrośnie, możesz powtórzyć zabawę, dodając do niej umieszczone w lnianych woreczkach różne przedmioty (piasek, kamyczki, nasiona roślin). Włóż mu je do rączki i pozwól dotykać poprzez materiał znajdujące się w środku przedmioty i potrząsać nimi, by nasłuchiwał, jaki dźwięk wydają.

Z czasem, kiedy dziecko jest starsze, pozwalaj mu obserwować to, co robisz, opowiadaj, czego używasz i dlaczego to robisz, co z tego powstanie. Kiedy gotujesz, włóż swojemu maluchowi do miseczki różne produkty, których używasz – owoce, warzywa, makaron pozwól mu je poznać. Jak najczęściej zachęcaj dziecko do zabawy na zewnątrz, w piaskownicy, na placu zabaw. Kiedy spacerujecie, włóż mu do rączki listki zerwane z drzewa, kwiatki, gałązki, pozwól, aby sam poznał ich strukturę. Oczywiście, tego typu zabawy zawsze muszą odbywać się pod Twoją opieką, aby uchronić malca przed zrobieniem sobie krzywdy.

Ucz go nowych smaków i zapachów. Przez cały czas opowiadaj o wszystkim i wyjaśniaj wszystko, co budzi jego podziw lub zdumienie. Czytaj mu bajki i książeczki, opowiadaj, co znajduje się na obrazkach, odpowiadaj na pytania dziecka, baw się razem z nim klockami, a kiedy będzie starsze, układajcie puzzle. Pozwól mu wymyślać różne zabawy i chętnie bierz w nich udział.

Nie wyręczaj!

Zamiast wyręczać dziecko podczas pojawienia się trudności lub pierwszych niepowodzeń, lepiej je wspieraj, pomagaj i podpowiadaj. Zanim zrobisz coś za swojego malucha, daj mu szansę na samodzielne znalezienie najlepszego rozwiązania trudnej sytuacji, w jakiej się znalazł. To ważne, aby dawać dziecku oparcie, aby wiedziało, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc, ale jednocześnie pozostawiać dozę swobody. Dzięki temu dziecko przez cały czas ma poczucie bezpieczeństwa, tak ważne dla jego rozwoju, a jednocześnie uczy się samodzielności i odkrywania najlepszych sposobów na rozwiązanie swoich problemów.

Nigdy nie wytykaj błędów dziecka i nie wyśmiewaj jego potknięć, natomiast zachęcaj do podejmowania kolejnych prób i wspieraj dobrą radą. Na przykład, kiedy dziecko poproszone o podanie szklanki wody, wylewa ją na podłogę – podpowiedz, że wystarczy użyć ściereczki, ale w żadnym wypadku nie wycieraj podłogi za malucha.

Dzięki takiemu rozbudzaniu ciekawości, samodzielności dziecka i pokazywaniu mu, jak ciekawy jest świat znajdujący się wokół nas, Twoje dziecko stanie się kreatywne, spontaniczne, odważne i otwarte na zdobywanie nowych doświadczeń.  Pozwoli mu to na łatwe i aktywne przyswajanie wiedzy, co zapewni mu osiąganie bardzo dobrych rezultatów w późniejszej nauce i ułatwi budowanie ścieżki kariery w dorosłym życiu, a także sprawi, że stanie się spełnionym i szczęśliwym człowiekiem.

Artykuł powstał we współpracy z marką Enfamil

Leave a Response