ZDROWIE

Soki Fortuna – dbaj o siebie, to proste.

Mama Kubusia1032 views

Pięć porcji owoców lub warzyw powinno na stałe zagościć w diecie każdej osoby, dbającej o właściwe odżywianie. Czasem jednak pośpiech, w którym żyjemy, nie pozwala nam na spokojne ich przygotowanie i spożycie pięć razy dziennie. Dlatego warto wprowadzić do diety stuprocentowe soki owocowe i warzywne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie. Wbrew pozorom nie jest to zbyt dużo – średniej wielkości jabłko waży około 150 gramów, średniej wielkości pomidor – około 170 gramów. Pięć porcji każdego dnia to zalecane minimum, przy czym warzywa powinny stanowić trzy porcje, a owoce dwie.

Owoce i warzywa dostarczają olbrzymiej ilości składników odżywczych do których należą między innymi: błonnik pokarmowy, potas, cynk, magnez, miedź, żelazo, mangan, cholina czy witaminy takie jak: A, C, K, foliany, witaminy z grupy B. Dodatkowo zawierają sporą ilość wody i nawadniają nasze ciało dostarczając mu niezbędnego substratu do zachodzenia procesów metabolicznych. Jedzenie warzyw i owoców to podstawa niezbędna, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób. Liczne badania wykazały, że spożycie zalecanych ilości warzyw i owoców zmniejsza insulinooporność tkanek oraz jest korzystne w chorobach serca i układu krążenia.

Soki warzywne i owocowe pozwalają na łatwe i szybkie uzupełnienie brakujących porcji. Aby jednak ich spożycie było korzystne dla zdrowia, należy wybierać soki 100%. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami sok owocowy musi zawierać 100% owoców; nie może mieć w składzie sztucznych aromatów, barwników, konserwantów, ani też cukru czy słodzików. Według badań naukowych (Scherz i inni, 2008 r.), wartość odżywcza „soków 100% bez cukru” w kartonach jest bardzo zbliżona do soków świeżo wyciskanych oraz samych owoców.

fortuna_jablko_01_01 fortuna_multiwitamina_01_01 fortuna_pomarancza_01_01 fortuna_pomidor_01_01

Tak więc osoby dbające o siebie i o swoje zdrowie powinny na stałe wprowadzić do swojej diety stuprocentowe soki warzywne lub owocowe, na przykład soki Fortuna, i bez wyrzutów sumienia zastępować nimi niektóre porcje warzyw lub owoców. Polscy eksperci, w ramach Narodowego Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym, ustalili, że za jedną porcję uważa się średniej wielkości owoc/warzywo lub kilka mniejszych sztuk lub 1 szklankę surówki lub 1 szklankę soku.

Leave a Response