ZDROWIE

Konsekwencje zarażenia wirusem HPV

Mama Kubusia1557 views

Wirus HPV (zwany inaczej wirusem brodawczaka ludzkiego), to jeden z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Zakażenie wirusem HPV jest możliwe nie tylko przez bezpośredni kontakt płciowy, ale także przez stosowanie takich samych przedmiotów osobistych, jak gąbka czy ręcznik.

Choć w ciągu całego życia prawie każda osoba zostaje zakażona tym wirusem, w zdecydowanej większości przypadków zarażenie się nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, ponieważ nasz układ odpornościowy radzi sobie z nimi sam. Zakażenie wirusem HPV w takim przypadku przebiega bezobjawowo.

Warto jednak jest zdać sobie sprawę z tego, że istnieje ponad 100 odmian tego wirusa i w niektórych przypadkach może on prowadzić do łagodnych zmian w organizmie, jak i do schorzeń, które w przypadku braku szybkiej diagnozy, stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Choć do lekarza, w przypadku zarażenia się wirusem HPV najczęściej zgłaszają się kobiety, związane z nim zmiany mogą wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Łagodne zmiany związane z wirusem HPV

Wirus HPV, a konkretnie wirus typu 6 i 11, są często odpowiedzialne za wystąpienie kłykcin kończystych. Kłykciny kończyste to nic innego jak charakterystyczne wykwity skórne o wyglądzie drobnych, kilkumilimetrowych brodawek o kolorze jasnoróżowym lub brunatnym, które pojawiają się najczęściej punktowo, ale zdarza się także, że łączą się ze sobą. U kobiet takie zmiany skórne występują w pochwie lub w jej przedsionku, na wargach sromowych i przy ujściu cewki moczowej, natomiast u mężczyzn kłykciny kończyste spotyka się najczęściej na żołędziu, w rowku nażołędnym lub na wędzidełku. Kłykciny kończyste mogą oprócz tego występować w mocno nietypowych miejscach, jak chociażby w błonie śluzowej gardła, na języku, w krtani czy na wargach. W leczeniu kłykcin kończystych stosuje się różnego rodzaju kremy i żele, choć skuteczna może być także krioterapia i laseroterapia. W cięższych przypadkach z kolei pomaga leczenie chirurgiczne. Zmiany w postaci kłykcin kończystych są więc możliwe do usunięcia po zastosowaniu odpowiedniej do przypadku metody leczenia.

Poważniejsze schorzenia związane z wirusem HPV

Zarażenie wirusem HPV może mieć znacznie bardziej poważne konsekwencje, jeśli będzie to wysokogenny typ wirusa oznaczony numerem 16,18,31 lub 45. Konsekwencją zarażenia się takim typem wirusa mogą być: rak szyjki macicy, rak sromu i rak prącia, choć zdarzają się także zachorowania na raka gardła oraz na raka jamy ustnej. Szczególnie niebezpieczne są tzw. zakażenia przetrwałe, które utrzymują się latami. Ich bezobjawowy przebieg bywa bardzo zgubny i gdy pojawią się ich pierwsze objawy, zwykle nowotwór jest już dość zaawansowany i jego leczenie bywa bardzo utrudnione. Dlatego zawsze lepiej jest zapobiegać wirusowi HPV niż leczyć schorzenia, które wywołuje

Czy wirusowi HPV i jego konsekwencjom można przeciwdziałać?

Istnieje szereg sposobów na zmniejszenie ryzyka zarażenia wirusem HPV i związanych z nim konsekwencji. Po pierwsze, warto jest zdecydować się na szczepionkę przeciw HPV. Obecne szczepionki są w stanie ochronić zaszczepioną osobę praktycznie przed większością nowotworów wywołanych przez wirus HPV. Po drugie, bardzo ważna jest także dbałość o odpowiednią higienę miejsc intymnych, unikanie stosowania tych samych przyborów łazienkowych (jak ręcznik czy gąbka) oraz korzystanie z odpowiednich środków zabezpieczania się w trakcie seksu (chociażby w postaci prezerwatyw). W ten sposób można zminimalizować ryzyko zarażenia się od partnera lub partnerki wirusem HPV.

Zobacz także: https://hpvwirus.pl/objawy-wirusa-hpv/

Leave a Response