PARENTING

Siatki centylowe dla dzieci – czym są i do czego służą?

Mama Kubusia1146 views

Powszechnie wiadomo, że gdy rodzi się dziecko, świat rodziców (a często także dziadków i pozostałych członków rodziny) zmienia się nie do poznania. Dotychczasowe priorytety ulegają zupełnej dezorientacji i to, co wcześniej zajmowało czołowe miejsce na liście naszych marzeń, potrzeb czy obowiązkach, schodzi na dalszy plan.

Na prowadzenie wysuwa się bowiem zdrowie maluszka oraz jego prawidłowy rozwój. Wielu rodziców boi się, że ich pociecha nie rozwija się prawidłowo i odstaje od swoich rówieśników, co powoduje niepotrzebne zmartwienia. Każde dziecko poznaje świat na sobie tylko właściwy sposób. Dotyczy to także wzrostu i przybierania masy ciała. Uważa się bowiem, że w pierwszym roku życia maluch potraja swoją wagę. Widać także znaczącą różnicę wzrostu. Każdy przypadek jest jednak indywidualny i niektóre dzieci nieco wolniej zdobywają kolejne kilogramy i rosną w wolniejszym tempie. Na szczęście jest sposób na kontrolę sytuacji i trzymanie ręki na pulsie. Jaki? Siatki centylowe dla dzieci.

Co to jest siatka centylowa?

Siatki centylowe dla dzieci to specjalnie opracowane wykresy, na których zostały pokazane centyle przypisane do określonej wagi i wzrostu najmłodszych w różnym wieku i różnej płci (siatka centylowa – dziewczynka, siatka centylowa  – chłopiec). Jak nietrudno się domyślić, średni wzrost i waga to dane, które dotyczą połowy maluchów w określonym wieku. Oznacza to, że waga albo wzrost znajduje się na poziomie pięćdziesiątego centyla. Za górną granicę normy uznaje się dziewięćdziesiąty siódmy centyl, który dotyczy dzieci bardzo wysokich. Dolną granicę stanowi natomiast trzeci centyl opisujący maluchy rosnące zdecydowanie wolniej niż ich rówieśnicy. Definiując tabelę centylową, warto jeszcze wyjaśnić, czym jest ów tajemniczy centyl. Otóż, w dużym skrócie, centyl jest wartością statystyczną określającą, ile procent dzieci waży lub mierzy tyle samo albo mniej od danego malucha.

Czy siatki centylowe dla dzieci są uniwersalne?

Uniwersalność nie jest cechą, jaką może być opisana siatka centylowa. Dziewczynka rozwija się bowiem inaczej niż chłopiec, dlatego średnie wartości są różne dla obu płci. Jeśli jesteśmy rodzicami córeczki, pamiętajmy, że interesuje nas żeńska siatka centylowa. Dziewczynka może być bowiem niższa i lżejsza od chłopca. Z kolei chłopcy zaczynają mówić później niż ich koleżanki rówieśniczki. Warto wiedzieć o dysonansach w rozwoju dzieci różnych płci, by przypadkiem nie przysporzyć sobie zbędnych zmartwień wywołanych nieprawidłowym odczytem tabeli centylowej.

Jak jeszcze kontrolować rozwój dziecka?

Bez wątpienia to rodzice najlepiej znają swoje dziecko i to na nich spoczywa odpowiedzialność regularnego kontrolowania rozwoju maluszka. Oczywiście niezbędne są wizyty u lekarza specjalisty, który sprawdzi, czy nasze dziecko nadąża za rówieśnikami (a może je przewyższa), ale ważne jest także kontrolowanie pociechy między innymi poprzez tabele centylowe. Warto również porównywać (ale nie przesadnie) nasze dziecko z jego rówieśnikami. Wówczas możemy stwierdzić, jak maluch czuje się w grupie i czy potrafi bawić się z kolegami i koleżanki. Również dzięki takim obserwacjom, będziemy w stanie sprawdzić, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo.

Nie jest tajemnicą ani odkryciem Ameryki, że ludzie różnią się od siebie. Dotyczy to także dzieci, nawet tych bardzo małych. Można bowiem powiedzieć, że nasz indywidualizm kształtuje się jeszcze w życiu płodowym, a nabiera tempa oraz nowych cech wraz z pierwszym oddechem oraz z pierwszymi krokami, jakie stawiamy na ziemi. Warto mieć tę oczywistą wiedzę w pamięci w czasie, gdy kontrolujemy rozwój naszego maleństwa, analizując między innymi tabele centylowe. Siatki centylowe dla dzieci są wynikiem statystyki i uśredniają wiele danych, co sprawia, że nasza pociecha może czasami znajdować się w dolnej lub w górnej granicy normy. Zdarza się także, że “parametry” malucha wychodzą poza ramy siatki centylowej. Jeśli wyniki nie przekraczają w sposób drastyczny wskaźników, nie mamy powodów do obaw. Możemy natomiast cieszyć się wyjątkowym i nietuzinkowym maluchem. Jeśli natomiast naszemu dziecku daleko do danych z tabeli centylowej, warto zgłosić się do lekarza i porozmawiać o problemie. Specjalista z pewnością udzieli odpowiedzi na dręczące nas pytania i podpowie, co należy zrobić, by nasz mały bohater rozwijał się prawidłowo.

Leave a Response