ZDROWIE

Dlaczego każda kobieta powinna zrobić sobie test na HPV?

Mama Kubusia1 comment1596 views

Wirus HPV (brodawczaka ludzkiego) może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. W Polsce umieralność z powodu tego nowotworu jest wyższa o 70 % niż w innych krajach Unii Europejskiej, co druga zdiagnozowana Polka, umiera.

 

Zdarza się, że lekarze z krajów zachodnich traktują zaawansowane stadium raka szyjki macicy zdiagnozowanego w Polsce jako studium przypadku, bo w krajach zachodnich kobiety wykonują cytologię regularnie i wcześnie podejmują leczenie, a lekarze takich zaawansowanych stadiów praktycznie nie obserwują. Co powstrzymuje Polki przed regularnymi badaniami? Być może jest to brak świadomości zagrożenia, a w pozostałych przypadkach lęk przed zmierzeniem się z konsekwencjami wiedzy. Wolą żyć w nieświadomości, jednak im dłużej zwlekamy z badaniami, tym trudniej będzie uporać się z konsekwencjami.

Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć raka szyjki macicy?

Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie wykonywane w kierunku raka szyjki macicy. Polega na pobraniu wymazu z pochwy specjalnym patyczkiem, wykonywane jest po ustaniu krwawienia miesiączkowego w gabinecie ginekologicznym. Wymaz pobiera ginekolog lub pielęgniarka, czasem konieczne jest użycie wziernika. Aby prawidłowo wykonać cytologię, konieczne jest zaprzestanie współżycia, a także nie wykonywanie badania ginekologicznego co najmniej na dobę przed pobraniem wymazu. Infekcja dróg rodnych, upławy uniemożliwiają wykonanie cytologii.

Badanie w kierunku HPV

Aby sprawdzić, czy nie jesteś nosicielem wirusa HPV i na ile dany wirus wiąże się z wysokim ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy, możesz wykonać samodzielnie test w warunkach domowych. Chcesz samodzielnie i dyskretnie wykonać test na HPV? Zamów go na stronie drwenerolog.pl, kurier dostarczy ci zestaw do pobrania materiału, odsyłasz go pocztą, a następnie odbierasz wyniki, np. pocztą mailową.

Kiedy szczególnie warto wykonać badanie w kierunku HPV?

  • Kontrolnie – po trzydziestym roku życia.
  • Przed planowaną ciążą
  • W przypadku częstych, nawracających infekcji dróg moczowych
  • Po leczeniu nowotworu szyjki macicy

Kilka faktów o HPV

Najwięcej zakażeń wirusem HPV odnotowuje się u kobiet między 45 a 59 rokiem życia. Jest to wirus przenoszony drogą płciową, rzadko może dojść do zarażenia poprzez ręcznik lub bieliznę osoby zarażonej.

– Średni wiek u mężczyzn wynosi 22 lata, u kobiet 19. Zmiany obserwuje się u 50-70 % partnerów seksualnych osób z kłykcinami, jednakże nie każdy kontakt seksualny z zarażoną osobą musi prowadzić do zakażenia. Ogólnie za zasadę przyjmuje się, że kłykciny kończyste oraz inne zmiany wywołane przez genitalne typy HPV występują u około 1 % osób aktywnych seksualnie. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska dla serwisu drwenerolog.pl

Obecnie wyróżnia się 120 rodzajów wirusa brodawczaka ludzkiego, z czego tylko 40 przenoszonych jest drogą płciową, a wybrane z nich określa się mianem wysokoonkogennych (wysokiego ryzyka). Większość odmian mija samoistnie po dwóch latach od zakażenia.

Zakażenie wirusem HPV w większości przypadków przebiega bezobjawowo, może też objawiać się pojawieniem się zmian na sromie lub prąciu, zwanych jako kłykciny kończyste, przypominających kształtem kalafior. Mogą powodować ból podczas współżycia i utrudniać oddawanie moczu.

Bycie nosicielem nawet wysokoonkogennego typu wirusa HPV nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na raka szyjka macicy, ale zwiększa jego ryzyko. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy – w stadium nieinwazyjnym zwiększa szansę całkowitego wyleczenia.

Więcej na temat wirusa HPV przeczytasz na stronie: https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/

1 Comment

Leave a Response