ZABAWA

Plastyczne zabawy wpływające na rozwój dziecka

Mama Kubusia1 comment1492 views

Zabawa towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Jest nie tylko sposobem na nudę, ale także okazją do rozwoju wielu umiejętności. Wśród zabaw bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka wpływają zabawy plastyczne. Rozwijają one u dzieci wyobraźnię, kształtują kreatywne myślenie, rozwijają pamięć wzrokową i zdolności manualne.

Kiedy zacząć zabawy plastyczne z dzieckiem?

Pierwsze zabawy plastyczne można zacząć już z dziećmi, które ukończyły pierwszy rok życia. Dzieci w tym wieku mogą już korzystać z flamastrów i pisaków. Oczywiście twórczość plastyczna dzieci w wieku 12 miesięcy to tylko szereg przypadkowych kropek i kresek. Rysowanie jest jednak niezwykle ważne dla rozwoju dziecka, a szczególnie dla rozwoju zdolności manualnych.

Jakie zabawy plastyczne dla starszych dzieci?

W rozwoju małej motoryki (czyli zdolności manualnych) bardzo ważną rolę odgrywają zabawy plastyczne. Jest wiele różnego rodzaju zabaw plastycznych, które są doskonałe dla dwu- i trzylatków. Dzieci w tym wieku nadal powinny dużo rysować. W tym okresie życia oprócz pisaków i flamastrów maluchy mogą się już bawić także farbami plakatowymi i pastelami. Do pierwszy zabaw z użyciem farb niekoniecznie trzeba kupować pędzle – znakomicie wystarczą paluszki. Do zabaw plastycznych, które wspierają rozwój dziecka należą także zabawy plasteliną. Pomagają one ćwiczyć dziecku paluszki i pobudzają jego wyobraźnię. Zabawy plasteliną są także ćwiczeniami logopedycznymi. Dzieci lepiąc z plasteliny nie tylko wykorzystując do zabawy obie rączki, ale bezwiednie poruszają przy tym językiem. Plastelina świetnie nadaje się także do różnego rodzaju wylepianek na kartce papieru. Zabawy plasteliną nie tylko więc usprawniają rączki, ale także zapobiegają wadom wymowy u dzieci. Wybierając plastelinę, farby, pastele, flamastry pamiętajmy, aby były to produkty dobrej jakości. Takie są produkty, które oferuje firma Astra. Rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka wspierają także różnego rodzaju zabawy z papierem. Trzyletnie dzieci doskonale sobie radzą z nożyczkami – oczywiście zabawy z nożyczkami zawsze powinny odbywać się pod czujnym okiem rodziców. Do zabawy z nożyczkami najlepiej jest wybrać specjalne nożyczki dla dzieci. Wycinanki – z kolorowego lub zwykłego papieru – rozwijają koordynację ruchową dziecka.

Zabawy plastyczne rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Są wstępem przygotowującym dzieci do nauki pisania. Jest wiele różnego rodzaju zabaw plastycznych, które wspierają rozwój dziecka. Wybierając rodzaj zabawy plastycznej dla swojego dziecka pamiętajmy jednak o tym, aby były one dostosowane do wieku dziecka, nie mogą wykraczać poza jego umiejętności. Wszelkie narzędzia i materiały, z których w czasie zabaw będą dzieci korzystać powinny być dostosowane do ich możliwości. Muszą także być dla dziecka bezpieczne. Stąd też stawiajmy na znane i uznane marki takie, jak firma Astra. Wszystkie farby, plastelina czy modelina nie mogą być toksyczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci, które lubią wszystko wkładać do swojej buzi.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę www.astrapolska.pl producenta artykułów szkolnych, biurowych i artystycznych.

1 Comment

  1. super, że wspomniane zostało o wpływie na rozwój logopedyczny. Poleconym przez lekarzy ćwiczeniem wspomagającycm mowę jest np. szukanie ukrytego przedmiotu w misce pełnej ryżu. Brzmi śmiesznie i niedorzecznie, jednak przynosi skutki.

Leave a Response