BIBLIOTEKA MAŁEGO CZŁOWIEKAKONKURSY

“MAŁY KSIĄŻĘ NA DOBRANOC” | KONKURS

Mama Kubusia21 comments1182 views

Na początku wakacji pokazywałam Wam w mediach społecznościowych książkę, której zadaniem jest pomoc dziecku w wyciszeniu się i spokojnym zaśnięciu. Muszę przyznać, że ta pozycja wyjątkowo mnie zaciekawiła, ale… jak i czy sprawdziła się w praktyce? Czy pomoże zasnąć prawie pięciolatkowi?


Mały Książę Na dobranoc – instrukcja czytania

Zasady czytania książki są dość proste i już po kilku stronach da się to zapamiętać, w efekcie czego podczas czytania nie musimy wracać do pierwszy stron. Tekst pogrubiony akcentujemy wyraźnie i głośno, tekst kursywowany czytamy wyjątkowo wolno, podkreślony – czytamy ciszej lub szeptem, a zaznaczone w tekście WERSALIKI czytamy dodając dźwięki, Przykładowo: “ZAKASZLAŁA więc nieco głośniej“, czytamy głośno, wyraźnie, zaś samo słowo “zakaszlała” staramy się przeczytać w sposób kaszlący.

Zdaniem psycholog -Pani Agnieszki Szatkowskiej taki sposób czytania książki pomoże dziecku wyciszyć się i spokojnie zasnąć.

W zasypianiu pomaga dziecku odpowiednio dobrane opowiadanie, które dostarcza motywów do przyjaznych i spokojnych snów. Jednak od samej treści niemal sześć razy ważniejsza jest ich intonacja, czyli sposób, w jaki owa treść zostanie wypowiedziana. Sam ton głosu – spokojny, cichy i monotonny – może sprawić, że dziecko zacznie odczuwać senność i przymykać powieki.

 


Muszę przyznać, że początkowo czytanie tej książki Kubie było dla mnie wyzwaniem – zdarzało mi się mylić i zamiast czytać coś powoli – czytałam szybko, zamiast mocniej akcentować – mówiłam szeptem. Z każdą kolejną próbą było jednak lepiej, aż w końcu udało mi się wszystko zapamiętać. Z racji tego, że Kuba uwielbia książki nie było większego problemu z wieczornym czytaniem, tyle, że… nigdy jeszcze nie udało nam się jej skończyć – Kuba zasypia zazwyczaj na kilka kartek przed końcem. Czy to efekt książki czy może efekt tego, że spędzamy sporo czasu po za domem? Tego nie wiem, jednak mam pewność odnośnie tego, że takie specyficzne czytanie rzeczywiście uspokaja malucha i pozwala mu się odprężyć. A sama opowieść… czy jest ktoś, kto nie uwielbia Małego Księcia? ;)


KONKURS – WYGRAJ KSIĄŻKĘ!

Chciałabym, aby i ktoś z Was miał okazję przeczytać tę książkę swojemu dziecku, dlatego razem z Wydawnictwem Znak Emotikon mam dla Was mały konkurs, w którym do wygrania są dwie książki “Mały Książę na dobranoc” – a to oznacza, że wygrywają dwie osoby. Wystarczy, że w komentarzu pod tym wpisem (tutaj, na blogu) napiszecie swój ulubiony cytat z “Małego Księcia” i informację odnośnie tego, komu przeczytalibyście tę książkę. ;) Pamiętajcie, aby podpisać się imieniem i nazwiskiem! Bawimy się od dzisiaj do 10 września 2017, do północy. Co istotne, konkurs skierowany jest wyłącznie do fanów fan page Mamy Kubusia i Wydawnictwa Znak. Powodzenia!

21 komentarzy

 1. “Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”
  To cytat, który często sobie powtarzam gdy mam chwile załamania i jest mi ciężko.
  A książeczkę czytałabym mojemu synkowi Alankowi.
  Donata Andrzejewska

 2. „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”
  Książkę będę czytał swoim dzieciom, całej trójce. Chociaż myślę, że najbardziej potrzebna jest Haneczce, bo chłopaki padają sami.

 3. “Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”. Książeczkę czytałabym mojej córeczce Agatce, również 5 lat.

 4. “Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”. Książeczkę czytałabym mojej 5-latce Agatce.

 5. O Boziu! O Boziu! ?
  Uwielbiamy, wielbimy, kochamy całym sercem Małego Księcia ❤
  Wraz z Niko czytamy bardzo często, co prawda Niko nie posiada swojej własnej książeczki ale korzystamy ze starego egzeplarza taty Niko, która ma swoje przejścia za sobą ?
  Podstawowe, wszędzie głoszone cytaty oczywiście znamy, jednak ten najważniejszy, który za każdym razem staram się wytłumaczyć Niko to:
  “Gdzie są ludzie? – podjął w końcu Mały Książę. – Na pustyni jest się trochę samotnym.
  – Równie samotnym jest się wśród ludzi – odparł wąż”

  Kochamy książki, bez nich nie kończy się dla Nas dzień ?

 6. “Stajesz sie odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś (…),
  Mimo, że decyzja o oswojeniu niesie ryzyko łez ”
  Książkę “Mały Książę” dostałam od przyjaciół w bardzo trudnym momencie życia. Na pierwszej stronie widnieje dedykacja składająca się m.in. z powyższego cytatu. Te słowa stały się dla mnie bardzo ważne.
  13 września mój ukochany chrzesniak obchodzi swoje 4 urodziny. Chciałabym podarować mu coś wyjątkowego, a ta książka z pewnością taka jest. Teraz będzie pomagała zasnąć, ale gdy będzie starszy mam nadzieję że odnajdzie w niej swój cytat, który będzie mu towarzyszył w życiu.

  Buziaki dla Ciebie i Kubulka. :*

 7. “Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.”
  Książeczkę czytałabym mojej 5-letniej Oli, za którą jestem odpowiedzialna od dnia, gdy pojawiła się w brzuszku, którą oswoiłam i która oswoiła mnie, przez co jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami ;-)
  Kamila Gajzner

 8. Uwielbiam Małego Księcia, czytałam go kilkadziesiąt razy, ciągle do niego wracam. Tę wersję chętnie będę czytać synkowi do snu. Jeden z moich ulubionych cytatów to:
  ” Jeżeli powiecie dorosłym: „Dowodem istnienia Małego Księcia jest to, że
  był śliczny, że śmiał się i że chciał mieć baranka, a jeżeli chce się
  mieć baranka, to dowód, że się istnieje” – wówczas wzruszą ramionami i
  potraktują was jak dzieci. Lecz jeżeli im powiecie, że przybył z planety
  B-612, uwierzą i nie będą zadawać niemądrych pytań. Oni są właśnie
  tacy. Nie można od nich za dużo wymagać. Dzieci muszą być bardzo
  pobłażliwe w stosunku do dorosłych.” Emilia Bińkowska

 9. Ulubiony cytat :” Dorosli nigdy nie potrafia sami zrozumiec. A dzieci bardzo meczy koniecznosc stalego objasniania”.
  Ksiazeczke czytalabym mojemu synkowi. Mamy oryginal Malego Ksiecia, Maly Ksiaze uczy dobrych manier a ten egzemplarz z przyjemnoscia bysmy przygarneli do naszej biblioteczki ??. Moze ulatwilby rowniez szybsze zasypianie..
  Paolina paolina

 10. Jesteście piękne, lecz puste – dodał jeszcze. – Nie można za was umrzeć. Oczywiście zwykły przechodzień uznałby, że moja róża jest do was podobna. Ale ona jest ważniejsza od was wszystkich, bo to właśnie ją podlewam. Bo właśnie ją przykrywam kloszem. Ją zasłaniam parawanem. Dla niej zabijałem gąsienice (z wyjątkiem dwóch lub trzech, z których miały powstać motyle). Bo właśnie jej słuchałem, gdy się żaliła, przechwalała, a nawet gdy milczała. Bo to jest moja róża.
  Nie czytałam książki od wielu wielu lat z chęcią wróciłabym do niej czytając mojej 4 letniej cudownej córce Poli :)

 11. Marzyłam o dwóch książkach “Alicja w krainie czarów” i “mały książę”, w zeszłym roku nabyłam oba interesujące mnie wydania :)

  1. O niiie, właśnie mi uświadomiłaś jak bardzo potrzebuje znów obejrzeć Alicję! O książce to już w ogóle nie wspominam, ale nigdzie nie widziałam jeszcze jakiegoś ładnego wydania, które nie jest kiczowate i po prostu brzydkie.

  2. Alicja i Mały książę to nasze ulubione postacie z książek .. mądre i mega inspirujące. Obie książki posiadam jeszcze z lat mojego dzieciństwa. Jedna z nich .. właśnie mały książę już się zupełnie rozpada.
   Moja sesja ślubna była w klimacie Alicji, pokoik córy też ma taki motyw przewodni. Teraz gdy na świecie będzie synek to pokój został wzbogacony wlasnie o elementy z Małego księcia. Fajnie, że jest ktoś, kto też lubi te postacie. W końcu ich przygody inspirują nie tylko dzieci ..

 12. W dzieciństwie nie lubiłam tej książki a później nie rozumiałam osób nią zachwyconych. Dlatego teraz zachwyciła mnie instrukcja! Coś niesamowitego! Cudnie byłoby gdyby w taki sposób pisane były wszystkie książeczki dla dzieci.

 13. Uwielbiam Małego Księcia, ale co do tego wydania mam mieszane uczucia. Już jedna tego typu książka powstawała (o króliku, który nie chciał zasnąć) pisana właśnie wg podobnej konwencji. Dla mnie za dużo w tym NLP, ale to oczywiście moje zdanie :)

 14. “Małego Księcia” uwielbiam! Natomiast odnośnie podobnego sposobu czytania (monotonnego, usypiajacego) oglądałam kiedyś program , w którym był on dość mocno krytykowany przez specjalistów. Także – zglupialam. Chyba muszę sama spróbować takiej lektury, by się przekonać.

 15. Ciekawa jestem opinii innych Mam o skuteczności działania książki. U Nas zasypianie to kwestia minut ale będę pamiętała o tej pozycji na przyszłość

 16. O kurcze super sprawa z taką książeczką. Ja teraz kupiłam Oliwce zbiór 50-ciu najpopularniejszych baśni w pięknej kolorowej oprawie i w ogóle nie jest zainteresowana słuchaniem :(

 17. Tylko jeden ? ;-)Cała książka jest źródłem inspiracji w moim życiu .. każda sytuacja to inny cytat dzięki któremu idę na przód.
  I poza tymi standardowymi jak “najlepiej widzi się tylko sercem” mam jeszcze kilka innych ulubionych np. “Śmiech jest dla życia jak studnia na pustyni”. Uwielbiamy się śmiać a pozytywne nastawienie do świata sprawia, że szczescie jest z nami każdego dnia. Cieszymy się z drobnych rzeczy .. z tego że mamy siebie i jest nam dane przeżyć razem kolejny cudowny dzień. Mając siebie, mamy wszystko ❤️ Inny cytat : “Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym.” My pamiętamy i dlatego tak świetnie się razem bawimy. No dobra bo miał być jeden hi hi ;-)
  A komu czytałabym tą książkę ? Mojej małej córeczce, która nie zaśnie dopóki jej czegoś nie przeczytam..synkowi, który lada moment będzie na świecie..i tatusiowi, który ma co wieczór problemy z zaśnięciem i zasypia tylko wtedy gdy sam czyta córce bajki albo gdy siedzi i słucha jak to ja jej czytam ;-) No więc gramy i kciuki trzymamy.
  Na fb jako Magdalena Zalewska

Leave a Response