WNĘTRZA

POSTAW NA MEBLE TECHNORATTANOWE

Mama Kubusia2 comments695 views

O niewątpliwych zaletach mebli technorattanowych na taras lub balkon nie trzeba już nikogo przekonywać: są praktycznie niezniszczalne i zachowują swoją urodę na długo. Nie przebarwiają się, można spokojnie zostawić je na deszczu (po schowaniu poduszek), a ich siedziska i oparcia na długo zachowują swój pierwotny, niezniekształcony kształt. Nie warto mieć też obaw o to, czy połamią się podczas wichur.


Meble technorattanowe vs rattanowe – czym się różnią?

Czym właściwie są meble technorattanowe? Wizualnie bardzo przypominają dobrze nam znane meble z naturalnego rattanu. Do ich produkcji, wykorzystuje się tworzywo sztuczne (głównie mieszanki poliestru i poliuretanu) z dodatkiem naturalnych żywic, które w bardzo dużej mierze przyczyniają się do tego, że te plastikowe meble zachowują wyjątkowo dużą elastyczność, która w konsekwencji przekłada się na bardzo dobrą trwałość.
Ciekawostką jest fakt, że wnętrza, w których ustawimy meble z technorattanu, natychmiast wydaja się bardziej eleganckie, przestronne i jakby bardziej “czyste”.
Świetnie pasują do wnętrz minimalistycznych: na przykład do aranżacji zen, wnętrz na modłę skandynawską, czy też urządzonych w stylu marynistycznym. Technorattan, jako tworzywo sztuczne, może występować w każdym dowolnym kolorze. Najczęściej jednak spotkamy go w wersji ciemnej: grafitowej, szarej, a także w odcieniach brązu i granatu. Czasami też jest to śnieżna biel lub delikatne beże. W bardziej ekstrawaganckim wymiarze, może być to delikatny róż, tudzież kanarkowy odcień żółtego.

Meble technorattanowe ze stelażem w odcieniu ecru. Do zestawu dopasowano jasne pokrowce na siedziska i kolorowe poduszki. Fot. Ogrodosfera

Meble technorattanowe: wybieramy najlepszy kolor

Wyjątkowa trwałość materiałów, z których wykonane są tego typu meble, powoduje, że inwestycja w wypoczynek ogrodowy z technorattanu to inwestycja na lata. Dlatego warto zadbać o to, aby był to zakup przemyślany. Uważnie dobierzmy takie kolory, w otoczeniu których czujemy się najlepiej. Dla jednych będą to stosowane pastele i kolory Ziemi, dla innych natomiast bardziej energetyczne, kontrastujące połączenia nasyconych, przeciwstawnych sobie barw, jak charakterystyczne dla mebli technorattanowych połączenie bieli z ciemnym grafitem.

Najbardziej charakterystyczne połączenie kolorów dla mebli technorattanowych to biel i grafit. Fot. Ogrodosfera.pl

 

Ciekawie też prezentują się meble utrzymane w całości w jednolitym kolorze. Fot. Ogrodosfera.pl

Pamiętajmy jednak, że ideą tworzenia mebli technorattanowych jest dostarczenie towaru kojarzonego z elegancką współczesnością. Dlatego znajdziemy je zawsze w stonowanej kolorystyce. Stelaże seledynowe, jaskrawoniebieskie, czy też karminowe nie będą tutaj dobrze się sprawdzały.

Zdj. Meble technorattanowe mają najczęściej stonowaną kolorystykę. Na zdjęciu: zestaw modułowy w kolorze brązowym, do którego dodano poduszki w ciepłym kolorze ecru. Poszczególne siedziska można dowolnie ze sobą łączyć: uzyskując kanapę lub pojedyncze fotele. Fot. Ogrodosfera

Postaw na poduszki

Mimo że trudno o cokolwiek winić takie wysmakowane poukładanie mebli technorattanowych, to jednak zdarza się, że może nam się ona w końcu znudzić. Na szczęście, istnieje kilka prostych sposobów na to, aby taką aranżacje całkowicie odmienić. Najprościej zrobimy to za pomocą poduszek, koców i innych tkanin oraz dodatków. Niewielkim nakładem kosztów i przy niewielkim wysiłku nadamy meblom całkiem nowy wyraz, gdy dodamy do nich wzorzyste poduszki.

Umiejętne dobranie ciekawych poduszek może całkowicie odmienić wygląd całego zestawu. Tutaj widzimy, jak niebieskie małe poduszki i dodatki w tym samym stylu sprawiają, że aranżacja wygląda całkowicie inaczej niż gdybyśmy zostawili tego typu meble bez żadnych kolorowych ozdób. Fot. Ogrodosfera.pl

Stonowane kolory mebli technorattanowych to dobre, uspokajające tło do bogato zdobionych poduszek, utrzymanych w stylu bizantyjskim. W wielu przypadkach takie wzorzyste, kolorowe poduszki podkreślają stylowe piękno zestawów mebli technorattanowych.

Zestaw mebli technorattanowych z pokrowcami o wyrazistych wzorach i kolorach. Fot. Ogrodosfera.pl

Jeśli w naszej aranżacji ma znaleźć się duża ilość poduszek, zadbajmy o to, aby były utrzymane w jednym motywie przewodnim, którym może być ten sam wzór, faktura materiału. Powinny być tego samego kształtu, nawet jeśli są różnej wielkości. Czyli połączenia małych poduszek kwadratowych z poduszkami prostokątnymi rzadko będą wyglądały korzystnie. Jeśli jednak zdecydujemy, że poduszki będą różnego kształtu, wówczas postawmy na kontrast w liczbie: na przykład na 3 poduszki okrągłe, niech przypada tylko jedna kwadratowa i odwrotnie.

Z białego przejdź w styl marynistyczny

Białe meble technorattanowe przez długi czas mogą nas czarować swoją chłodną elegancją. Z czasem jednak może wydawać się nam ona nieco pozbawiona wyrazu. Warto ją wówczas ocieplić, adaptując białe meble z technorattanu do stworzenia aranżacji w stylu marynistycznym, tudzież do stworzenia kącika skandynawskiego. Podobnie jak meble z palet, białe meble technorattanowe potrafią być bardzo hygge.

Białe meble technorattanowe świetnie sprawdzą się w aranżacji w stylu marynistycznym. Fot. Ogrodosfera.pl

 

Tutaj natomiast widzimy przykład, jak białe meble technorattanowe mogą świetnie zgrać się z aranżacją w stylu prowansalskim. Fot. Ogrodosfera.pl

Jak ocieplić aranżację z meblami technorattanowymi?

Jeśli chcemy odejść od zimnej elegancji i nadać wnętrzom z meblami technorattanowymi nieco przytulności, najłatwiej osiągniemy to, angażując ciepłe koce z grubym splotem. Przydatne będą świeczki lub inne źródła miękkiego, rozproszonego światła. Jeśli mamy lampki stolikowce, warto zainstalować w nich jasne i duże abażury. Jeśli z góry zakładamy, że aranżacja ma być ciepła, wówczas postarajmy się wybrać taki model mebli technorattanowych, który ma grubszy splot.

Fot. Meble technorattanowe z grubszym splotem. Fot. Ogrodosfera.pl

Na zdjęciach prezentowane są meble technorattanowe (źródło: Ogrodosfera).

2 komentarze

Leave a Response