DO DRUKUKOREA POŁUDNIOWA

JAK I GDZIE UCZYĆ SIĘ KOREAŃSKIEGO? +ĆWICZENIA DO DRUKU

Mama Kubusia6 comments2146 views

Jak nauczyć się koreańskiego? Gdzie uczyć się koreańskiego? Od czego zacząć naukę koreańskiego? Czego unikać przy nauce języka koreańskiego? Czy język koreański jest trudny? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie, który powstał z racji tego, że w dniu dzisiejszym w Korei Południowej obchodzony jest Dzień Języka Koreańskiego Hangeul.


한글 – Język koreański – Jak zacząć uczyć się koreańskiego?

Muszę przyznać, że wszystkie, ale to absolutnie wszystkie osoby, z którymi rozmawiałam na temat języka koreańskiego zadawały mi jedno pytanie: “Aaa, to te takie krzaczki?“. Tak naprawdę alfabet koreański składa się jedynie z dwudziestu czterech takich “krzaczków”, a prawi “krzaczki” mamy w języku chińskim. Wiem o czym mówię – mam znajomego chińczyka i do końca życia zapamiętam dzień, w którym próbowałam napisać jego imię i nazwisko.  Co prawda udało mi się już za pierwszym razem, ale przyznam, że nigdy nie dałabym rady nauczyć się tego języka – żeby napisać jedno słowo, serio trzeba się namachać. Choć język koreański jest dużo łatwiejszy od chińskiego – dla wielu polaków jest on czarną magią. Podobnie jak w polskim alfabecie – alfabet koreański dzieli się na spółgłoski i samogłoski – i tutaj mamy już odpowiedź na pytanie – od czego zacząć naukę koreańskiego? Ano, właśnie ucząc się alfabetu. W sieci jest mnóstwo miejsc, które wspomogą nas w nauce nie tylko alfabetu, ale i składania zdań, nauki zwrotów i wyrazów (linki na końcu wpisu).

Spółgłoski:

 

Spółgłoska Hangeul Wymowa
początku słowa początku sylaby końcu słowa
기역 (giyok) k g k
쌍기역 (ssang giyok) g g g
니은 (nieun) n n n
디귿 (digeut) t d t
쌍디귿 (ssang digeut) d d d
리을 (rieul) r r r
미음 (mieum) m m m
비읍 (bieup) p b p
쌍비읍 (ssang bieup) b b b
시옷 (siot) s s t
쌍시옷 (ssang siot) s s t
이응 (ieung) bezdźwięczna bezdźwięczna ng
지읒 (jieut) cz t
쌍지읒 (ssang jieut) t
치읓 (chieut) cz cz t
키읔 (kieuk) kh kh kh
티읕 (tieut) t t t
피읖 (pieup) p p p
히읕 (hieut) h h bezdźwięczna

Samogłoski:

Hangul Wymowa
a
u
o
u
uu
i
ae
e
ja
ju
jo
juu
jae
je
ła
łae
łu
łe
łe(h)
łii
ui

Jak uczyć się koreańskiego?

Przede wszystkim systematycznie i dokładnie. U mnie jest ogromny problem z pamięcią, o czym mówiłam już wielokrotnie. Często jest tak, że coś czego się nauczyłam zostaje całkowicie wyparte przez mój umysł i muszę uczyć się tego od nowa. Przy nauce koreańskiego przydaje się też spora dawka cierpliwości i oczywiście chęci.


Gdzie uczyć się koreańskiego?

Wydaje mi się, że są trzy opcje: nauka samodzielna (kursy w internecie, książki), szkoła językowa i kurs językowy. W Polsce powstaje coraz więcej miejsc, które ułatwiają naukę tego języka. Muszę przyznać, że mi zadanie ułatwia dodatkowo oglądanie koreańskich filmów i dram, oraz słuchanie koreańskiej muzyki. W ten sposób łatwiej oswoić się z wymową, dialektem i samym językiem.


Przydatne linki


A w praktyce?

Warto zainwestować w książkę “Koreański nie gryzie“, Wydawnictwa Edgard, której wydanie z 2015 roku jest z płytą CD. Z tego co zdążyłam się zorientować – obecnie książka nie kosztuje więcej niż 30 zł, więc nie są to jakieś wielkie pieniądze biorąc pod uwagę ilość wiedzy i ćwiczeń jakie w niej znajdziemy. Warto też często ćwiczyć samą pisownię. Całkiem niedawno wyciągnęłam zeszyt, który ma kilkanaście miesięcy i kiedy tak patrzę sobie, jak koślawo pisałam wszystkie literki to… cóż, praktyka czyni mistrza podobno i rzeczywiście coś w tym jest. Ja dodatkowo prowadzę główne sekcje w swoim Bullet Jorunal’u po koreańsku – daty, dni tygodnia, nagłówki.

#글머리저널 #9월 #계획 #한국의 #hangeul #hanbok #bulletjournal #bujo

Post udostępniony przez Karolina Lewandowska (@mama_kubusia.pl)

Niespodzianka – poćwicz Hangeul

Przygotowałam dla Was ćwiczenie gotowe do druku! Wystarczy kliknąć w grafikę, pobrać plik PDF i wydrukować!

  • Tutaj znajdziecie ćwiczenia z koreańskim alfabetem:

6 komentarzy

  1. O matko. Szczerze Cię podziwiam. Ale masz pasję! Moja córka miała chęć 2 lata temu uczyć się chińskiego. Ale nie znalazlyśmy szkoły językowej w naszym mieście..

  2. Fajny pomysł na cykl! Myślę, że znajdzie się wiele zainteresowanych :) Ja kiedyś myślałam nawet, żeby ruszyć z taką zakładką na blogu o norweskim, ale wiadomo – czas, czas, czas :)

  3. Podziwiam Cię, serio ! Ja chyba nie miałabym w sobie tyle samozaparcia, żeby samodzielnie uczyć się takiego skomplikowanego języka. Te litery to dla mnie jak jakieś hieroglify ;) Gdyby ktoś nie stał nade mną z batem – pewnie nie znalazłabym w sobie motywacji do ich wkuwania ;)

  4. dawno nie widziałam i nie znałam osoby, która tak intensywnie uczy się z pasji języka a przede wszystkim kultury związanej z krajem tego języka. Gdyby nie to, że jestem pasjonatką innego języka to pewnie Twoj blog byłby dla mnie jednym z ważnych elementów poszerzania wiedzy i inspiracji do nauki:)

Leave a Response