PARENTING

KIEDY KUPIĆ DZIECKU SMARTFON?

Mama Kubusia1 comment897 views

-Chciałbym być już taki duży jak Ty i mieć taki sam telefon jak Ty masz.
-Nie musisz być taki duży, jak ja, żeby mieć telefon.
-Nie? Oooo, to kiedy mi kupisz?


Nie da się ukryć tego, że żyjemy w czasach, w których dostęp do najnowszej technologii nie jest żadnym problemem i chcąc nie chcąc, jest nam ona niezbędna w codziennym życiu. Bilety do kina kupujemy przez aplikacje, pogodę sprawdzamy w przeglądarce, a ze znajomymi komunikujemy się przez Messengera. Publikujemy zdjęcia na Instagramie, zmieniamy statusy na Facebooku, wrzucamy filmiki na YouTube. I aby to wszystko zrobić – wystarczy nam jedynie telefon komórkowy z  dostępem do internetu.

Przyznaję się bez bicia, że pierwszym co zrobię rano po odpaleniu papierosa jest sprawdzanie sieci. Odbieram pocztę, odpisuję na wiadomości, sprawdzam Facebooka i Instagram. I nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej – specjalnie wstaję zazwyczaj szybciej niż Kuba, aby móc zrobić to na spokojnie. Od komórki łatwo się uzależnić, a najnowsze smartfony bombardują nas całą masą ich ciekawych zastosowań.

Telefon dla dziecka

Swój pierwszy telefon dostałam będąc w gimnazjum – pamiętam ten dzień doskonale. Byłam na wakacjach u chrzestnej i wujek kupił mi pierwszą nokię. Szeroki prostokąt, czerwona obudowa, pełna klawiatura – a w telefonie mieściło się aż dwadzieścia piosenek! To było coś! Szkoda tylko, że koszt wysłania sms’a był wtedy równy kilkuminutowej rozmowie w dzisiejszych czasach.

Chcąc nie chcą nasze dzieci również mają styczność z najnowszą technologią. Plazmowe telewizory, dotykowe smartfony, bezprzewodowy internet, tablety i wypasione konsole – tego wszystkiego nie było, kiedy my byliśmy w ich wieku. Ja osobiście pierwszy tablet trzymałam w dłoni w dniu, kiedy Kuba dostał go w prezencie na święta.

Naprawdę nie wiem dlaczego, jednak na posiadanie przez kilkulatka tabletu patrzę nieco inaczej, niż na posiadanie przez takiego samego malucha telefonu komórkowego. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że w tym momencie komórka nie jest mojemu dziecku do niczego potrzebna i z pewnością jeszcze w ciągu najbliższego roku (albo i dłużej) się to nie zmieni. Czy dziecku w zerówce jest potrzebna komórka? Również śmiem mieć wątpliwości. Kiedy jest więc najlepszy moment na zakup telefonu dla dziecka? Prawdę mówiąc – nie mam zielonego pojęcia.

Wasze dzieci mają już telefony? W jakim wieku je dostały?

1 Comment

  1. Ja myślę, że pierwsze co kupię Zu to ten zegarek na rękę z funkcją dzwonienia do rodzica.. nic więcej…przyjdzie zapewne ten czas kiedy w jakiejś 1/2klasie przyjdzie i mi powie ‘ mamo bo wszyscy mają telefony a ja nie’ wtedy będę się zastanawiać.. póki co mam jeszcze czasuuuu a czasu ?

Leave a Response