MODA

Sukienka koktajlowa, czyli jaka – kompendium wiedzy

Mama Kubusia1440 views

Chodząc na przyjęcia koktajlowe (choć nie tylko) warto mieć w swojej garderobie również sukienkę koktajlową. Nie każdy jednak ma pojęcie, czym tak naprawdę jest ten rodzaj kreacji, gdyż nie każdy elegancki projekt można tak nazwać. Sukienka koktajlowa nie jest również tak szykowna, jak modele wieczorowe, a tym bardziej balowe. Panie zakładają ją równie chętnie na ślub koleżanki, co na firmową imprezę, a historia jej powstania sięga roku 1948 i pomysłu, który narodził się w głowie jednego ze sławniejszych projektantów XX wieku, czyli Christiana Diora. Sekret tkwił wówczas w jej prostocie połączonej z elegancją oraz długości, która kończyła się w połowie łydki. Musiała być ona bowiem wygodna, gdyż jej przeznaczeniem było wykreowanie stylizacji na dwugodzinne przyjęcia, bez miejsc siedzących – tzw. coctail party. Jak jest dziś? Czy coś się zmieniło w tym, co postrzegamy jako sukienki koktajlowe?


Cechy podstawowe sukienki koktajlowej

Mówiąc o sukience koktajlowej, można dziś użyć również sformułowania opisowego, które mówi, że jest to półelegancka kreacja, przeznaczona na mniej oficjalne okazje, np. rodzinne, w gronie znajomych, czy też wyjście do teatru lub restauracji. Na pewno jednak nie można powiedzieć tak o projekcie, który ma jakiekolwiek elementy dekoracyjne, gdyż to prostota powinna grać tu pierwsze skrzypce. Daleko jej jednak do sukienek, które nosi się na co dzień, a rozpoznać ją można dziś między innymi po:
– długości sięgającej kobiecie minimalnie do kolan, a maksymalnie do połowy łydki,
– kroju podkreślającym zarówno biodra, jak i zaznaczającym linię, gdzie przebiega kobieca talia,
– materiale, gdyż takie sukienki szyje się zwykle z dobrej jakości tkanin, jak tafta, czy atłas,
– projektom, które zakładają odkrycie kobiecych ramion,
– prostych wzorach oraz wygodzie noszenia.

Typ bombki

Sukienka koktajlowa ma dwa typy, by każda kobieta mogła dopasować ją do proporcji swojego ciała. Jest to o tyle ważne, że gdyby zaniedbano ten element, to świat mody zwiększyłby stopień wykluczenia pań niepasujących do modelowego odbiorcy, co, jak wiemy, zdarza się już i tak zbyt często. Typ bombki to więc propozycja dla kobiet szukających:
– sukienki z dobrze dopasowaną do ciała górą,
– zaokrąglonego na kształt bombki dołu kreacji,
– propozycji dla szczupłych pań, niezależnie od wzrostu i wieku.

Mała czarna

Choć to Dior jest prekursorem, jeśli chodzi o projekt sukienki koktajlowej, to wariację na jej temat przypisuje się Coco Chanel. Znana dziś pod nazwą „mała czarna” bardzo dobrze wpisuje się ona w wymóg prostoty i uniwersalności kreacji, a także komfortu, jaki ze sobą niesie podczas każdej spędzonej w niej okazji. Nazywa się ją tak, gdyż po pierwsze jest czarna, a po drugie nierzadko łamie wyznacznik minimalnej długości do kolana, kończąc się kilka centymetrów nad nim. Pasują do niej za to zarówno proste dodatki, jak i fantazyjna biżuteria, a krój umożliwia dopasowanie do potrzeb nie tylko szczupłych kobiet, ale również tych, które mają na koncie kilka nadprogramowych kilogramów. Mówi się, że każda kobieta powinna mieć ją w swojej szafie i jest w tym stwierdzeniu na pewno sporo racji.

Inspiracji i informacji do napisania tego artykułu udzielił nam sklep VividStore.pl

Leave a Response