URODA

Dermokosmetyki – co warto o nich wiedzieć?

Mama Kubusia1 comment663 views

Dermokosmetyki to w świecie urody wynalazek kilku ostatnich lat. Cieszą się popularnością i bez trudu można je znaleźć w każdej aptece i niektórych drogeriach. Działają skutecznie, co potwierdzają prowadzone na nich badania. Czym dokładnie są dermokosmetyki i kiedy warto ich używać.


 

Od zdrowia do urody

Dermokosmetyki stanowią perfekcyjne połączenie dla zdrowia i urody. Dziś wiemy, jak działa skóra i jak reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenia. Coraz więcej dowiadujemy się o tym, dlaczego i w jaki sposób skóra się starzeje i traci swoją sprężystość. Wiemy, jak tworzą się zmarszczki i rozwijają różne problemy skórne. W odpowiedzi na te potrzeby firmy kosmetyczne zaczęły tworzyć skuteczne preparaty dla kobiet z różnymi problemami skórnymi. W dermokosmetykach łączy się więc substancje lecznicze z substancjami poprawiającymi wygląd. Opakowane w estetyczne opakowania, delikatnie pachnące, a co najważniejsze efektywnie działające, dermokosmetyki nie przypominają już tradycyjnych środków aptecznych na wypryski, zapalenie skóry czy blizny.

Dermokosmetyki tworzy się w oparciu o wiedzę dermatologiczną, a firmy kosmetyczne zatrudniają dermatologów komponujących kosmetyki przeznaczone dla cery z problemami. Żeby zaklasyfikować produkt do dermokosmetyków, musi on zawierać aktywny składnik z potwierdzonym działaniem na konkretny problem. Oczywiście kosmetyk przechodzi rygorystyczne badania laboratoryjne udowadniające skuteczność substancji aktywnej. Skład produktów jest tak opracowany, żeby dermokosmetyk chronił skórę przed uszkadzającymi ją czynnikami zewnętrznymi. Kosmetyk ma też pomóc wyleczyć zmiany skórne i zapobiec starzeniu.

Produkty przeznaczone dla wymagającej cery należą do kosmetyków hipoalergicznych. Produkuje się je więc w sterylnych warunkach, a następnie dokładnie bada.

Tylko składniki o udowodnionych właściwościach

W dermokosmetykach znajdziemy to, czego potrzebuje nasza skóra, żeby pozbyć się konkretnego problemu. Składnik aktywny, czyli najważniejsza substancja lecząca zmiany skórne, znajduje się w produkcie w najwyższym stężeniu. Dzięki temu może skutecznie radzić sobie z naprawianiem niedoskonałości. Kosmetyki przygotowuje się w konsultacji ze specjalistami zajmującymi się badaniem skóry, którzy wiedzą, że produkt musi zawierać mocno skoncentrowane substancje aktywne. Dlatego też w dermokosmetykach stężenia takich substancji jak np. retinol, witaminy czy peptydy są czasami wyższe niż w maściach i kremach leczniczych kupowanych w aptece bez recepty.

Do produkcji dermokosmetyków stosuje się często delikatne i naturalne substancje łagodnie działające na skórę. Wykorzystuje się np. wodę termalną pochodzącą z konkretnego rejonu Francji, która jest dobrze tolerowana przez skórę atopową, wrażliwą i skłonną do alergii. Skład dermokosmetyków komponuje się z czystych substancji w takich formach, w których przetrwają przez dłuższy czas i będą skutecznie działać.

Starannie dobrany skład to jednak nie wszystko. Producenci dermokosmetyków dbają o to, żeby substancje w nich zawarte jak najlepiej były transportowane do wnętrza skóry. Zewnętrzną warstwę skóry trudno sforsować. Z jednej strony to dobrze, bo zanieczyszczenia i chemikalia mają utrudniony dostęp do najgłębszych warstw. Z drugiej – stanowi to wyzwanie dla producentów dermokosmetyków. Stosują więc zaawansowane technologie i uzupełniają kosmetyki składnikami pomocniczymi, dzięki którym substancje aktywne wnikają tam, gdzie ich działanie przynosi najlepsze efekty.

Dermokosmetyki muszą działać na wielu płaszczyznach i usuwać przyczynę zmian skórnych, a nie tylko powierzchownie je zaleczać. Wyspecjalizowane kosmetyki przeznaczone dla skóry tłustej i skłonnej do wyprysków zawierają więcej niż tylko zwyczajny składnik absorbujący nadmiar sebum i zwężający pory. Specjalny kompleks w dermokosmetykach dla skóry zaczerwienionej zawiera substancje nawilżające i leczące zmiany już na poziomie komórkowym.

Sekretna formuła na powszechne problemy skórne

Dermokosmetyki tym różnią się od normalnych kosmetyków, że przenikają przez naskórek do skóry właściwej. Molekuły w produktach przeznaczonych do leczenia skóry są mniejsze, a przez to też zdolne do penetrowania komórek skóry.

Żeby wybrać dla siebie odpowiedni dermokosmetyk, musimy poznać typ swojej cery i problem, z jakim się borykamy. Nie każdy krem ze specjalistyczną formułą będzie dla nas dobry. Być może najpierw musimy odpowiednio nawilżyć skórę, a dopiero później zastosować kosmetyk na wypryski. W zdiagnozowaniu problemu skórnego pomoże dermatolog, a także konsultant kosmetyczny.

Dermokosmetyki pomagają zwalczać trądzik, zaczerwienienia i leczą tzw. pajączki. Doskonale nadają się do nawilżania skóry atopowej i skłonnej do alergii. Produkty zmniejszają również widoczność rozstępów i blizn. Oprócz tego, że dermokosmetyki radzą sobie z problemami skórnymi, utrzymują skórę dobrze nawilżoną i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Czy stosować dermokosmetyki?

Zdrowa skóra bez żadnych problemów nie wymaga stosowania specjalistycznych kosmetyków. Takiej cerze wystarczają podstawowe kremy pielęgnacyjne utrzymujące dobre nawilżenie oraz zbilansowana dieta. Kiedy jednak na twarzy pojawiają się nieestetycznie wyglądające zmiany, takie jak trądzik, przebarwienia, zaczerwienienia, a skóra staje się wrażliwa i łatwo podrażnia, skorzystajmy ze specjalistycznej konsultacji. Dzięki temu dobierzemy produkt najlepiej radzący sobie z naszymi skórnymi przypadłościami.

Dermokosmetyki należą do coraz chętniej kupowanych produktów, dlatego znajdziemy je nie tylko w aptekach, ale również w dobrych drogeriach takich jak https://www.hebe.pl/.

1 Comment

  1. Dermokosmetyki już od dawna goszczą w mojej kosmetyczce :) Moja cera jest bardzo wrażliwa, więc zwykłe drogeryjne preparaty ją podrażniały. Najczęściej kupuję je w aptece [******], bo tam jest naprawdę szeroki wybór i niskie ceny ;) a nawet często udaje mi się załapać na fajne promocje

Leave a Response