PARENTING

POLSKA NA NIEBIESKO

Mama Kubusia1 comment594 views

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Co roku tego dnia organizowana jest akcja “Polska na Niebiesko”, mająca na celu rozpowszechnienie świadomości na temat tej choroby. Wszystko po to, aby zwiększyć tolerancję i akceptację dla chorych dzieci i ich Rodzin.


Czy wiesz, czym jest autyzm?

Autyzm dziecięcy (autyzm wczesnodziecięcy, autyzm głęboki, zespół Kannera, ang.autistic disorder, childhood autism, łac.autismus infantum) – złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowaniauczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych. Alienacja chorych w świecie własnych przeżyć sprawiła, że zaburzenie to nazwano autyzmem, od stgr.αὐτός (autós), co oznacza „sam” (nie należy go jednak mylić z autyzmem schizofrenicznym – terminem wprowadzonym do psychiatrii przez Eugena Bleulera). / Źródło – Wikipedia.

Czy wiesz jednak, że aż 95% Polaków nie potrafi dokładnie wyjaśnić tego, czym jest autyzm? Wiemy, że to jakaś choroba dziecięca i tyle. Niestety nie wszyscy wiedzą już, że autyzm to choroba na całe życie. Strasznym jest też fakt, że wiele osób naprawdę wierzy w to, że autyzm powodowany jest przez szczepionki! Blisko połowa społeczeństwa swoją wiedzę na temat choroby czerpie z telewizji. I tak rodzą się niepotrzebne mity i niewłaściwie postrzeganie osób, które zostały dotknięte chorobą. Pełny raport Fundacji JIM możecie zobaczyć tutaj (klik).

Fundacja JiM – tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Opiekuje się ponad 3 000 dzieci z całej Polski, zapewniając i finansując niezbędną terapię. Co roku, lekarze z Kliniki JiM diagnozują bezpłatnie kilkaset maluchów. Ponadto Fundacja wspiera ponad 4000 rodziców dzieci z autyzmem z całego kraju, należących do Klubu Rodziców JiM, zapewniając im wiedzę, szkolenia i pomoc prawną.
Fundacja JiM prowadzi przedszkole i szkoły dla dzieci z autyzmem oraz wspiera osoby dorosłe. Tworzy kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie, takie jak Polska na Niebiesko.

Polska na Niebiesko

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Co roku tego dnia organizowana jest akcja “Polska na Niebiesko”, mająca na celu rozpowszechnienie świadomości na temat tej choroby. Wszystko po to, aby zwiększyć tolerancję i akceptację dla chorych dzieci i ich Rodzin.

Jak możesz pomóc?

Wystarczy wejść na stronę: https://www.polskananiebiesko.pl i wypełniając formularz wysłać na mapę symboliczny, niebieski balonik. Każdy taki punkt na mapie to 1 zł, jaką przekaże firma Westermacher Group na diagnozę autyzmu w całej Polsce. Wypełnienie tego formularza nie zajmuje więcej niż minutę, a ma naprawdę ogromne znaczenie.

Kampania Polska na niebiesko 2018 została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

1 Comment

Leave a Response