PARENTING

EXTRA SZKOLNA STOŁÓWKA

Mama Kubusia554 views

Czy wiecie, że co piąty rodzic dzieci w wieku szkolnym (klasy 1-7) nie wie, jaki jest stan stołówki w szkole jego dziecka, a blisko jedna trzecia uważa, że nie jest to komfortowe miejsce do zjedzenia posiłku?


Czy temat stołówek jest tak ważny?

Z przeprowadzonego w marcu tego roku badania wynika, że blisko sześćdziesiąt sześć procent dzieci w wieku szkolnym korzysta ze szkolnej stołówki. Niestety okazuje się, że bardzo wiele czynników utrudnia uczniom zjedzenie posiłku. Mowa między innymi o braku komfortowych warunków, zbyt małej ilości miejsc siedzących, braku serwetek i tacek czy zbyt długiej kolejce do odbioru obiadu. Pozornie to wszystko mogłoby wydawać się błahym problemem, który można zbagatelizować – jednak jeśli pomyślimy nad tym dłużej, dojdziemy do wniosku, że tak nie powinno być! Kiedy w domu siadamy do stołu dbamy o to, aby ten czas był dla nas wszystkich jak najbardziej komfortowy. Wyłączamy telewizję, odkładamy na bok telefony komórkowe i pragniemy zjeść posiłek w spokoju i pozytywnej atmosferze. Dlaczego więc dzieci, które korzystają ze szkolnej stołówki miałyby zjadać posiłki w gorszych warunkach?

Pamiętam stołówkę z lat szkolnych – to było po prostu większe pomieszczenie, w którym poustawiano stoliki i krzesła. Niczym nie różniło się od sal lekcyjnych – było ponure i panował w nim chaos. Przepychanki w kolejce po odbiór obiadu, walka o miejsca przy stole, czasem brudne stoliki. A jeśli było się jedną z ostatnich osób w kolejce – trzeba było zjadać naprawdę szybko, by zdążyć przed dzwonkiem. Choć z obiadów korzystałam naprawdę sporadycznie – nie wspominam tego szczególnie pozytywnie. Jak wiecie, mój syn od wkrótce pójdzie do szkoły. Nie wiem jeszcze czy będzie korzystał ze szkolnej stołówki, jednak chciałabym (w przypadku takiej konieczności), aby miał godne warunki do spokojnego zjedzenia obiadu.


Program Extra Szkolna Stołówka

Niedawno rozpoczęła się druga edycja programu Extra Szkolna Stołówka, którego celem jest poprawa warunków, jakie panują w szkolnych stołówkach na terenie naszego kraju. Odpowiednie warunki w tym miejscu kształtują nawyki żywieniowe dzieci, ale i wpływają na komfort spożywania posiłku. Wystarczy zgłosić szkołę (powinien zrobić do dyrektor, lub inna osoba za jego zgodą) na stronie: https://www.extrastolowki.pl/, a następnie zdobyć jak najwięcej głosów (głosowanie i przyjmowanie zgłoszeń trwa do 17 czerwca). Jakie nagrody przewidziano dla szkół? Delma ufunduje remonty stołówek aż pięciu zwycięskim szkołom – to aż 30 000 zł dla każdej z placówek! Dodatkowo Banki Żywności przeprowadzą warsztaty edukacyjne aż w pięćdziesięciu placówkach, a kolejne pięćdziesiąt otrzyma akcesoria do dekoracji stołówki.

Myślę, że warto poinformować o programie dyrekcję szkół, do których uczęszczają Wasze dzieci – wypełnienie formularza nie zajmuje dużo czasu, a te kilka chwil może znacznie poprawić stan stołówki! Zwycięzcy zostaną wyłonieni do 29 czerwca, a remonty stołówek przewidziane są na lipiec – a to oznacza, że już od września dzieci z pięciu szkół będą zjadały posiłki w świetnych i dostosowanych do nich warunkach!

Leave a Response