LIFESTYLE

OPIEKA NAD DZIECKIEM, A ALKOHOL – RÓB TO Z GŁOWĄ!

Mama Kubusia1 comment752 views

Wszystko jest dla nas, jeśli zachowamy umiar, ale… Ile razy zdarzyło Wam się sięgnąć po ciężkim dniu po alkohol, a później wstawać w nocy do płaczącego dziecka? A ile razy zdarzyło Wam się wsiąść za kółko na kacu?


Alkohol nie jest niczym złym

Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, w której usłyszałam, że nie powinnam czegoś robić, bo przecież jestem mamą i po prostu nie wypada.  I zawsze zadawałam sobie wtedy pytania typu: A kim jest mama? Czy jest jakimś człowiekiem drugiej kategorii i powinna odmawiać sobie przyjemności, tylko dlatego, że jest mamą? Czy powinna rezygnować z marzeń, ciekawych doświadczeń czy odrobiny relaksu tylko dlatego, że na co dzień opiekuje się i kocha swoje dziecko?

Wychodzę z założenia, że wszystko, absolutnie wszystko jest dla ludzi – przecież wszystko to, co dostępne wymyślili przecież ludzie. Nie wydaje mi się, aby relaks przy szklance piwa czy lampce wina, kiedy dziecko już śpi był czymś, za co można by rzucać kamieniami. Wystarczy po prostu zachować zdrowy rozsądek – tym bardziej, że przy dziecku wielu rzeczy nie da się niestety przewidzieć. Wbrew pozorom wciąż wielu dorosłym tego rozsądku brakuje – ile razy słyszeliście o tym, że pijani rodzice opiekowali się dzieckiem? Albo o dziwnej śmierci dziecka, które było pod opieką nietrzeźwych dziadków? I tutaj właściwie nie chodzi wyłącznie o opiekę nad dziećmi, bo ilu ludzi ginie rocznie z “rąk” pijanych kierowców, lub takich, którzy wsiedli za kółko na kacu?

Zbliża się majówka i z pewnością spora część z nas wybierze się za miasto, będzie grillować, z pewnością pojawi się też alkohol w mniejszej czy większej ilości. Zmęczone całodniową aktywnością dzieci szybko zasną, a dorośli usiądą przy ognisku lub stoliku na tarasie. Czy to coś złego? Absolutnie nie – każdemu z nas należy się chwila relaksu. Poza tym, że jesteśmy rodzicami – to przede wszystkim również jesteśmy ludźmi i warto o tym pamiętać.

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której wspólnie spędzają czas dwie pary z dziećmi. Maluchy zasnęły, rodzice do późnej nocy rozmawiali o wszystkim i niczym. Następnego ranka jedno z dzieci wywraca się tak niefortunnie, że konieczna jest wizyta w szpitalu. Swoją pomoc oferuje drugi rodzic, który tamtej nocy nie wypił tak dużo, jednak ojciec dziecka upiera się, że to on wsiądzie za kółko i odwiezie dziecko do szpitala. W połowie drogi samochód zostaje zatrzymany przez patrol policji – okazuje się, że ojciec dziecka nie mógł jeszcze prowadzić. Punkty karne, mandat i z pewnością również utrata prawa jazdy. Dodatkowo masa nerwów z powodu cierpiącego i krwawiącego dziecka. A to wszystko nie wydarzyłoby się, gdyby dorośli mieli w swoim posiadaniu alkomat. Wtedy mężczyźni mogliby sprawdzić, który z nich powinien prowadzić, nie trzeba byłoby wierzyć “na słowo” – a cała sytuacja miałaby inne zakończenie.

Ma miejsce taka fajna akcja “Ile mogę wypić?“, której patronem są alkomaty.biz. Na stronie akcji możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek zarówno na temat samego alkoholu, jak i skorzystać z wirtualnego alkomatu – to bardzo ciekawa sprawa. Wystarczy zaznaczyć kilka okienek i możemy uzyskać naprawdę imponujący wynik. Wiecie na przykład, że kobieta ważąca 70 kg, o wzroście 170 cm, która wypiła na pełny żołądek, w godzinach 19:00-23:00 pięć butelek piwa – największy wynik ‰ osiągnie o północy, a jej organizm całkowicie pozbędzie się alkoholu dopiero następnego dnia późnym popołudniem?

Sądzę, że na takie wyjazdy, jak majówka warto zakupić alkomat, lub chociażby pożyczyć go od znajomych. To nie tylko dam nam pewność odnośnie ‰ we krwi, ale i może pozwolić nam uniknąć naprawdę przykrych konsekwencji wsiadania za kółko zbyt szybko tylko dlatego, że wydawało nam się, że czujemy się już dobrze.

Pijesz? Pij świadomie! Pij z umiarem.

https://alkomaty.biz/

https://www.ilemogewypic.pl/

1 Comment

  1. Ja zawsze miałam swój mały alkomat przy sobie, ale niestety ostatnio mi zaginął. Dopóki nie zakupie nowego to przecież zawsze w razie W mogę iść się zbadać na policję ?. Ten ze zdjęcia wygląda interesująco ?

Leave a Response