PARENTING

SPOSOBY NA ZAPARCIA U NIEMOWLĄT

Mama Kubusia1 comment720 views

Wiecie, co było najtrudniejsze, kiedy Kuba był jeszcze noworodkiem? Niekończące się zaparcia i kolki, które bardzo skutecznie utrudniały nam codzienność. Wypróbowałam wiele sposobów na zaparcia u noworodków i dziś podzielę się tymi, które przy Kubie okazały się najbardziej skuteczne.


Zaparcia u dzieci

Choć zabrzmi to nieco śmiesznie – doskonale pamiętam, że temat dziecięcej kupki był nieodłącznym elementem pierwszych tygodni wspólnego życia z noworodkiem. Wcześniej nie pomyślałabym, że sprawa tak naturalna może urosnąć do rangi światowego problemu i stać się tematem przewodnim rozmów z koleżankami. Jak się jednak okazuje zaparcia u niemowląt to naprawdę bardzo ważny temat – kiedy maluch przestaje wypróżniać się regularnie, u wielu rodziców pojawia się niepokój.. Warto wiedzieć, że noworodki mają nieco inny system wypróżnień niż dorośli, jednak w momencie, kiedy zauważymy, że nasz maluch wyraźnie męczy się, płacze i napina – możemy podejrzewać zaparcie.

Jak pomóc dziecku?

W związku z częstymi zaparciami u małego Kuby, do naszych wieczornych rytuałów włączyłam delikatny masaż brzucha po każdej kąpieli. Smarowałam go oliwką i masowałam zgodnie z ruchami wskazówek zegara, a na efekty nie musiałam długo czekać. Na zaparcia u dzieci świetnie sprawdzi się również poruszanie nóżkami noworodka tak, jakby jechało ono na rowerze.

Maluch cierpiący na zaparcia powinien również dostawać odpowiednią ilość płynów. Kiedy Kuba więcej czasu spędzał na piersi jego kupka była dużo luźniejsza, w efekcie czego dużo łatwiej było mu ją zrobić.

Zaparcia u dziecka – kiedy do lekarza?

Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy domowe sposoby na zaparcia kompletnie nie zdają egzaminu i powinniśmy rozważyć wizytę u lekarza. Co powinno nas zaniepokoić?

  • Maluch mimo podawania jedzenia zaczyna tracić na wadze.
  • Dziecko wypróżnia się rzadziej, niż dwa razy w tygodniu.
  • Oddawaniu kału towarzyszy stały ból i krzyk dziecka.

Czasem lekarz może zalecić podawanie maluchowi czopków glicerynowych lub probiotyków. Pamiętajmy jednak, że wspomniane czopki nie rozwiązują problemu zaparć, a jedynie są jednorazowym “ratunkiem na chwilę”. Nie powinno się podawać czopków, ani innych środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem.

Więcej rzetelnych informacji na ten temat znajdziesz na stronie:
https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zaparcia-u-niemowlaka-sposoby-na-zatwardzenie-u-dzieci

1 Comment

Leave a Response