Czy zatkany nos to problem również Twojego dziecka?

zatkany nos bez kataru

Małe dzieci bardzo często dotyka męczący problem jakim jest zatkany nos bez kataru. Przyczyn takiego zjawiska jest wiele, warto jednak odpowiednio wcześnie znaleźć przyczynę tego zjawiska i spróbować naturalnych sposobów, które w kilka chwil przyniosą maluchowi ulgę.

Przyczyny zatkanego nosa u dziecka

Zjawisko zatkanego nosa bez kataru u dziecka to częste zjawisko w porze jesiennej i zimowej, gdy pomieszczenia są ogrzewane a powietrze jest suche. Natychmiastową ulgę przyniesie nawilżacz powietrza. Warto włączać go szczególnie w porze snu dziecka, aby ułatwić mu oddychanie i nawilżyć śluzówkę. Do urządzenia można dodać również kilka kropel naturalnego olejku ziołowego, który również wpłynie dobroczynnie na układ oddechowy dziecka.

Zbyt małe nawodnienie organizmu to częsty powód zatkanego nosa. Ważne, aby regularnie proponować maluchowi wodę mineralną, która doskonale nawadnia i nawilża śluzówkę. Warto również wprowadzić nawyk regularnego wietrzenia pomieszczeń w domu. Codzienne generalne wietrzenie ma wiele zalet, gdyż pomaga pozbyć się nadmiaru wirusów i drobnoustrojów.

Dla zachowania dobrego samopoczucia małego dziecka bardzo ważne są codzienne spacery na świeżym powietrzu. Maluch powinien przebywać na zewnątrz regularnie, niezależnie od panującej temperatury. Należy jednak pamiętać oby ubierać dziecko odpowiednio do aktualnej pory roku.

Zatkany nos bez kataru – co przyniesie ulgę dziecku?

Doskonały trik na zatkany nos bez kataru u dziecka to regularne nawilżanie śluzówki przy pomocy naturalnych preparatów jak na przykład woda morska bądź sól fizjologiczna wdychana przez inhalator. W przypadku starszych dzieci dobrym rozwiązaniem może okazać się płukanie zatok przy pomocy specjalnego zestawu.

Kiedy udać się po pomoc do specjalisty?

Zatkany nos to dla dziecka bardzo uciążliwy problem, dlatego gdy domowe sposoby nie przynoszą pożądanych efektów warto udać się po pomoc do specjalisty. Przyczyną takiego zjawiska mogą być alergie bądź krzywa przegroda nosowa. Pediatra po zbadaniu małego pacjenta oceni problem i skieruje na dalszą diagnostykę do odpowiedniego specjalisty.