Książki w rozwoju dziecka

Dla każdego rodzica narodziny dziecka to najpiękniejszy moment w życiu. Jako rodzice nieustannie obserwujemy, jak nasze dzieci dorastają, co napełnia nas niezmierną radością. Jednak pod tytułami „mama” i „tata” kryje się też wielka odpowiedzialność. Dobrze jest zacząć czytać im książki już od najmłodszych lat.

Książki dobrym wyborem bez względu na wiek

Książki pełnia bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Obecnie mamy takie pozycje, które są odpowiednie dla dzieci praktycznie od pierwszych miesięcy życia. Dla najmłodszych najlepszym wyborem będą książeczki sensoryczne, które rozwijają zmysł wzroku i ćwiczą koncentrację. Nieco starsze dzieci mogą ćwiczyć zdolności manualne, przewracając strony, czy dotykając różnych faktur. Wraz z wiekiem rozwijają coraz to nowsze umiejętności. Uczą mowy, nazywania i rozpoznawania emocji, okazywania uczuć, empatii, przekazują wiedzę o otaczającym świecie, a także budują bliskość dziecka z rodzicem podczas wspólnego czytania.

W dzisiejszym świecie coraz trudniej zachęcić dzieci do czytania. Obecne na każdym kroku nowoczesne technologie, są dla nich ogromną atrakcją. Rodzicom łatwiej włączyć bajkę w telewizji lub na tablecie i  samemu zająć się innymi rzeczami niż poświęcić czas na czytanie. Musimy pamiętać, że stanowimy przykład dla naszych dzieci i to od nas zależy, jakie będą mieć podejście do książek. Starajmy się pokazywać dzieciom, jak wartościowa jest literatura.